Južnokorejski predsjednički ured saopćio je u srijedu da će izgraditi "savršeno" sigurnosno partnerstvo s novom američkom administracijom.
Visoki predsjednički zvaničnik izjavio je novinarima kako se očekuje da će južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol razgovarati s novoizabranim američkim predsjednikom u narednim danima.
Seul je čvrst saveznik Sjedinjenih Država u regiji, s oko 28.500 američkih vojnika stacioniranih u Južnoj Koreji u okviru napora da se odvrati nuklearno naoružana Sjeverna Koreja.
Protekle dvije i pol godine otkako je Yoon postao predsjednik, niko ni s jedne strane političkog spektra u Sjedinjenim Državama nije dovodio u pitanje značaj savezništva između Južne Koreje i Sjedinjenih Država, kao ni potrebu da se ono razvije na globalnom nivou, kazao je zvaničnik.
Prošlog su mjeseca Washington i Seul dogovorili novi petogodišnji plan o podjeli troškova zadržavanja američkih vojnika a u Južnoj Koreji. Donald Trump, republikanski kandidat na američkim predsjedničkim izborima, tokom svog predsjedničkog mandata optužio je Južnu Koreju za "besplatno jahanje" američke vojne moći i zahtijevao da plaća čak pet milijardi dolara godišnje za američko raspoređivanje vojnika.
Trump je proglasio pobjedu u predsjedničkom natjecanju 2024. nakon što je Fox News projicirao da je pobijedio demokratkinju Kamalu Harris, što će dovršiti zapanjujući politički povratak četiri godine nakon što je napustio Bijelu kuću.
Južnokorejski predsjednički zvaničnik, koji je želio ostati anoniman, također je kazao novinarima da se sjevernokorejske trupe još nisu u potpunosti angažirale u borbi protiv ukrajinskih snaga.
Postoji potreba da Južna Koreja pošalje posmatrački tim u rat u Ukrajini, kazao je zvaničnik, dodajući da saglasnost Nacionalne skupštine nije potrebna za slanje takvog osoblja u određenu svrhu i ograničeno vrijeme, prenosi Reuters.