Lubenica je mnogima omiljena poslastica tokom ljetnjih mjeseci, ali osobe s hroničnom bolesti bubrega moraju da budu na oprezu.
Prema studiji objavljenoj u "Annals of Internal Medicine: Clinical Cases", analizirana su tri pacijenta s hroničnom bolesti bubrega koji su se teško razboljeli nakon što su pojeli previše lubenice.
Zašto? Lubenica se većinom sastoji od vode, ali to sočno voće prepuno je vitamina i minerala, od kojih je najdominantniji kalij.
Kriška lubenice od otprilike 286 grama sadrži 320 miligrama kalija, što je oko 12 posto preporučenog dnevnog unosa za žene i oko devet posto za muškarce.
Za prosječnu zdravu osobu, lubenica je stoga obilan i ukusan izvor kalija, minerala koji je potreban živcima za pomoć u prijenosu signala, uključujući one koji uzrokuju kontrakciju mišića.
Zadužen je i za održavanje normalne tečnosti van ćelija kao i za održavanje krvnog pritiska pod kontrolom.
U normalnim okolnostima višak kalija, koji se ne koristi u tim procesima, uklanjaju bubrezi i iz tijela se izbacuje urinom.
Međutim, za osobe s hroničnom bubrežnom bolesti, bubrezi nisu baš tako efikasni u filtriranju kalija.
Zato je za tri pacijenta u pomenutoj studiji slučaja konzumiranje previše lubenice rezultiralo razvojem teške hiperkalijemije, stanja u kojem u krvi ima previše kalija.
Pacijenti su imali između 6.6 i 7.4 mmol/L kalijuma u krvi, a normalan raspon je između 3.5 i 5.0 mmol/L. Sva tri pacijenta konzumirala su velike količine lubenice svaki dan tokom tri sedmice do dva mjeseca.
Hiperkalijemija ne rezultira uvek očiglednim simptomima, kao što je bio slučaj s jednim od tri pacijenta.
Međutim, može da ima prilično ozbiljne posljedice. Na primjer, druga dva pacijenta imali su problema sa srcem. Ostali simptomi mogu da uključuju slabost mišića, trnce, mučninu i, u teškim slučajevima, otežano disanje i bol u grudima.
Iako može biti ozbiljna, hiperkalijemija može da se leči. Nakon što su prestali da konzumiraju lubenicu, sva tri pacijenta su nakon nekoliko mjeseci imala normalne nivoe kalija u krvi.