Za promociju donorstva organa u BiH ključno je razviti svijest porodica da daju saglasnost za doniranje kada nastupi moždana smrt, naglašeno je na simpozijumu "Imamo donore - imamo transplantacije" danas u Sarajevu.
Akademik prof. dr. Halima Resić iz Donorske mreže BiH navela je da je neophodno educirati porodice o takvim situacijama te usmjeravati što više mladih u transplantacionu medicinu kako bi imali dovoljno kadrova u toj oblasti.
Pojasnila je da je za pristupanje BiH međunarodnoj organizaciji za poticanje i koordinaciju transplantacije organa Eurotransplant potrebno da imamo 10 donora na milion stanovnika a sada ne znamo koliko ih imamo.
Šef Klinike za nefrologiju KCUS-a prof. dr. Damir Rebić izjavio je da samo na osnovu povećanja broja kadaveričnih transplantacija, odnosno presađivanja organa sa preminule osobe na živu, možemo računati da se razvija transplantacioni program u BiH.
Dodao je da je ove godine prvi put u KCUS-u uspostavljena ravnoteža između broja kadaveričnih transplantacija i transplantacija živih srodnih ili živih nesrodnih.
Rebić je poručio da nam je potrebno uspostavljanje sistema u kojem svaka disciplina ima svoj zadatak u datom trenutku ali i širenje na što veći dio BiH kad su u pitanju eksplantacione bolnice.
Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović rekao je da su uloženi značajni napori kako bi došlo do jednoglasne odluke u Parlamentu da BiH krene prema članstvu u Eurotransplantu, što je politika dugo kočila.
Istakao je da on konstantno vrši pritisak na institucije da taj postupak ide što je brže moguće kako bi postali dio porodice evropskih zemalja koje imaju mogućnost razmjene organa.