Farmaceut George Sandu upozorio je na jedan uobičajeni simptom dijabetesa koji se lako može zamijeniti s učincima visokih ljetnih temperatura. Kako kaže, ekstremna žeđ je simptom koji treba istražiti.
"Ako postanete puno žedniji u odnosu na ono što je za vas normalno, to može biti znak toplinskog udara i/ili dehidracije, ali i dijabetesa", rekao je za Express.
Ostali simptomi dijabetesa uključuju umor, pretjeranu potrebu za mokrenjem, nagli i neobjašnjivi gubitak težine, zamagljen vid, česte infekcije i sporo zacjeljivanje rana.
"Mnogi slučajevi dijabetesa tipa 2 mogu se izbjeći zdravim načinom života, za razliku od dijabetesa tipa 1. Gubitak kilograma i redovita tjelovježba stvarno mogu smanjiti šanse da razvijete to stanje", pojasnio je.
Šta je dijabetes?
Dijabetes je hronična bolest koja nastaje kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili kada tijelo ne može efikasno koristiti proizvedeni inzulin. Inzulin je hormon koji regulira razinu šećera (glukoze) u krvi.
Dijabetes se obično dijeli na tri tipa:
Dijabetes tipa 1: Ovaj tip dijabetesa je autoimuna bolest gdje tijelo uništava stanice gušterače koje proizvode inzulin. To znači da tijelo ne može proizvesti inzulin, što rezultira visokim razinama šećera u krvi. Obično se javlja kod djece i mladih, ali može se razviti u bilo kojoj dobi. Ljudi s dijabetesom tipa 1 moraju redovito uzimati inzulin.
Dijabetes tipa 2: Ovo je najčešći oblik dijabetesa i obično se javlja kod odraslih, ali može se javiti i kod djece. Kod dijabetesa tipa 2 tijelo proizvodi inzulin, ali stanice tijela postaju rezistentne na njega. Kao rezultat, glukoza se ne može pravilno koristiti, što dovodi do visokog nivoa šećera u krvi. Dijabetes tipa 2 se često povezuje s prekomjernom težinom i nezdravim životnim stilom, ali ima i genetske komponente.
Gestacijski dijabetes: Ovaj oblik dijabetesa javlja se kod nekih žena tokom trudnoće. Kao i kod dijabetesa tipa 2, gestacijski dijabetes uzrokuje da ćelije tijela postanu rezistentne na inzulin. U većini slučajeva gestacijski dijabetes nestaje nakon porođaja, ali povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 kasnije u životu.
Liječenje dijabetesa obično uključuje promjene u prehrani i tjelesnoj aktivnosti, uzimanje lijekova za snižavanje razine šećera u krvi i u nekim slučajevima inzulin. Redovne provjere šećera u krvi su također ključne za upravljanje dijabetesom.