ponovljeni zahtjevi

Sindikat uputio ponovni zahtjev rektoru Sveučilišta u Mostaru za sastanak i povećanje plaća

Foto: Fena

Sindikat Sveučilišta u Mostaru ponovno je rektoru Zoranu Tomiću uputio zahtjev za sastanak i povećanje plaća radnicima Sveučilišta, isplatu naknada i drugih materijalnih prava.

Kao što je već poznato, zahtjevi Sindikata artikulirani prema upravi Sveučilišta odnose se na izjednačavanje startnog osnova za obračun osnovne plaće za sve radnike Sveučilišta u Mostaru jednako na svim ustrojbenim jedinicama te primjenu osnovice za obračun plaće u iznosu od 638,09 KM koja vrijedi za sve proračunske korisnike u HNK-u, a sve to počevši od 1. 1. 2025. godine, priopćio je u ponedjeljak Sindikat Sveučilišta u Mostaru.

Kako se dodaje, ovaj iznos osnovice već je i najavljen u financijskom planu Sveučilišta u Mostaru za 2024. godinu.

Zahtjevi Sindikata usmjereni su i na isplatu pomoći za sve radnike Sveučilišta u Mostaru u iznosu od 2.520,00 KM prema Uredbi Vlade Federacije BiH te isplatu regresa za 2024. godinu.

Sindikat traži i donošenje Odluke o izjednačavanju visine naknada i drugih materijalnih prava (regres, otpremnina i drugi) koja nemaju karakter plaće za sve radnike Sveučilišta u Mostaru počevši od 1. 1. 2025.

Sindikat je sredinom prosinca prošle godine održao prvi sastanak s rektorom Tomićem, na kojem je rektor iskazao razumijevanje za zahtjeve Sindikata smatrajući ih razumima. Međutim, Sindikat nije dobio odgovor na ključno pitanje kada će biti realizirani navedeni zahtjevi. Iz tog razloga Sindikat je organizirao jednosatni štrajk upozorenja kako bi se skrenula pozornost javnosti na alarmantno tešku i degradirajuću materijalnu poziciju nastavnog i nenastavnog sveučilišnog kadra.

Od novog sastanka s rektorom, kako navode iz Sindikata, očekuju konkretne odgovore na postavljene zahtjeve.

U rješavanje financijskih problema i stabilnosti Sveučilišta, nakon zajedničkog sastanka, uključio se i predsjednik HNS-a BiH Dragan Čović.

"Uzimajući u obzir poziciju HNS-a kao krovne političke organizacije Hrvata u BiH i narativ u kojem se Sveučilište u Mostaru tretira kao strateški najvažnija institucija u očuvanju hrvatskog identiteta u BiH, Sindikat očekuje žurno održavanje zajedničkog sastanka Uprave i osnivača Sveučilišta u Mostaru na kojem bi se trebao postići dogovor koji će konačno voditi financijskoj i pravnoj stabilizaciji Sveučilišta u Mostaru", kažu iz Sindikata. 

Na kraju priopćenja stoji da je pored zahtjeva koji su usmjereni na afirmiranje i zaštitu akademskog statusa, za Sindikat jednako važno da se financijskom stabilizacijom Sveučilišta postignu uvjeti koji će voditi smanjivanju i ukidanju školarine za studente na Sveučilištu u Mostaru.