ne prati standard

Sindikati se bune zbog odluke Vijeća ministara za obračun plaća u institucijama BiH: Ne isključujemo generalni štrajk

Predstavnici reprezentativnih sindikata u Bosni i Hercegovini (SDSZ BiH, SUINO, SSPO u BiH) uputili su prigovor na adresu Predsjedništva BiH i Vijeća ministara BiH, vezan za odluku o osnovici za obračun plaća u institucijama Bosne i Hercegovine.

U pismu se navodi:

Poštovani,

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine (BiH) donijelo je Odluku o visini osnovice za obračun plaća za 2025. godinu, koja iznosi 631,5 KM, što predstavlja povećanje od 31,5 KM u odnosu na prethodnu godinu.

Zakonski minimum

Međutim, ovo povećanje samo ispunjava zakonski minimum, što znači da će zaposleni na nivou državnih institucija u BiH i dalje stagnirati u odnosu na svoje kolege nižih nivoa vlasti.

Sindikalni zahtjevi, kojima je tražena osnovica u iznosu od 680 KM, nisu ispunjeni, što izaziva opravdane frustracije među radnicima.

Povećanje osnovice koje je donijelo Vijeće ministara, premda je zakonski nužno, ne prati životni standard zaposlenih, a o povećanju da i ne govorimo.

Zakonski minimum koji je postavljen kao osnovica za obračun plaća odražava tek minimalne zahtjeve, dok su zahtjevi sindikata na nivou institucija BiH imali za cilj osiguranje pravičnije nadoknade za radnike, s obzirom na inflaciju, troškove života i povećane zahtjeve za boljim uslovima rada.

Nažalost, vlasti na nivou institucija BiH nisu usvojile mjere koje bi adekvatno odražavale potrebe zaposlenih, čime se ponovo ignoriše važnost prava radnika na poštenu naknadu za njihov rad. Iako je odluka Vijeća ministara BiH donesena, ona neće odmah rezultirati većim plaćama za zaposlene, jer nova osnovica neće biti primenjena dok Budžet za 2025. godinu ne bude usvojen.

Nažalost, prema dosadašnjim iskustvima, posljednji budžet koji je usvojen blagovremeno, bio je budžet za 2016. godinu, te izražavamo bojazan da se osnovica za obračun plaće neće početi primjenjivati od januara 2025. godine, već znatno kasnije.

Na ovaj način značajno se ugrožavaju prava radnika i stabilnost njihovih prihoda, a istovremeno se stvara još veći jaz i razlika između njihovih i primanja imenovanih i izabranih lica u institucijama BiH.

Prava radnika na redovnu i dostojanstvenu isplatu plaća, kao i na odgovarajući životni standard, trebaju biti prioritet svih institucija.

Ugrožena ekonomska sigurnost

U ovom kontekstu, nužno je prepoznati da svaki odloženi iskorak u ostvarivanju radničkih prava direktno utiče na kvalitet života radnika, njihove obaveze prema porodicama i opštu ekonomsku sigurnost.

Zakonski minimum osnovice za obračun plaće je nedovoljan za radnike koji zaista doprinose funkcionisanju institucija na državnom nivou, a vlast bi trebala osigurani visinu plaća koje će odgovarati rastu životnih troškova i unapređenju njihovih radnih uslova.

Sindikalni zahtjevi za povećanjem osnovice na 680 KM nisu samo statistički broj, već predstavljaju odraz nužnosti za poboljšanjem prava radnika na fer i pošteno plaćanje za njihov rad.

Ukoliko se ova prava ne poštuju, ne samo da se krši osnovno radničko pravo na poštenu naknadu, već se i podriva povjerenje radnika u institucije koje bi trebalo da štite njihove interese.

Ovdje nije riječ samo o finansijskim sredstvima, već o osnovnoj pravdi koja bi trebalo da bude temelj svakog sistema, uključujući i radni.

S obzirom na sve izazove i neizvjesnosti u vezi sa usvajanjem Budžeta, pozivamo sve nadležne institucije, uključujući Fiskalni savet, Ministarstvo finansija i trezora, Vijeće ministara BiH, Predsjedništvo BiH i Parlamentarnu skupštinu BiH, da preduzmu hitne i odgovorne korake kako bi Budžet za 2025. godinu bio usvojen na vrijeme.

Kolektivni ugovor

Pozivamo Vijeće ministara BiH i Generalni sekretarijat da u što kraćem roku usvoje Kolektivni ugovor, jer samo na taj način mogu se osigurati dostojanstvene plaće za zaposlene i ispuniti osnovna radnička prava koja su, nažalost, konstantno zanemarena.

Pozivamo vas na hitnu izmjenu nepravednog Zakona o plaćama i naknadama, kao i Zakona o radu, uz obavezno uključenje predstavnika reprezentativnih sindikata u izradu istih.

U suprotnom, radnici na nivou institucija BiH bit će prinuđeni nastaviti rad uz neadekvatnu kompenzaciju za svoj trud, što neće samo ugroziti njihov ekonomski položaj, već i njihovu motivaciju i povjerenje u institucije koje bi trebalo da su garant njihovih prava, a reprezentativni sindikati će morati primjeniti i druga sredstva borbe zakonom predviđena, a što ne isključuje i generalni štrajk", poručuju Sindikati.