oštećenje mozga

Sindrom stranog jezika: Nakon moždanog udara Engeskinja iznenada progovorila italijanski

Pogođena žena iz Londona ima rijedak slučaj neuroloških posljedica nakon oštećenja mozga.

Londončanka se probudila nakon moždanog udara i govorila sa italijanskim naglaskom, iako nikada nije bila u Italiji.

Kada je Althia Bryden iz Londona pronađena u svom krevetu 4. maja 2024. godine, nije reagirala, a lice joj je bilo klonulo na desnu stranu. U bolnici je otkriveno da je 58-godišnjakinja doživjela moždani udar, zbog čega nije mogla govoriti niti osjećati gornju desnu stranu tijela. Dalja ispitivanja su otkrila da je uzrok bila bolest karotidnih arterija, rijetka strukturna abnormalnost njenog vrata koja prekida dotok krvi u mozak. U augustu je anomalija uklonjena. Ono što je uslijedilo bio je izvanredan razvoj događaja.

Sljedećeg dana, dok je bila na odjeljenju intenzivne nege, probudila ju je medicinska sestra da joj izmjeri krvni pritisak i „iz vedra neba, počela sam da pričam. Užurbano je dovela kolege do moje postelje. Niko nije mogao vjerovati da mogu ponovo govoriti nakon toliko vremena. Ali medicinsko osoblje je primijetilo i nešto čudno: Rekli su mi da imam jak italijanski naglasak", izjavila je Bryden, prenosi austrijski Heute.

Althia živi sa suprugom i nikada nije bila u Italiji niti je govorila italijanski. Međutim, ona sada govori sa izrazitim italijanskim naglaskom i nesvjesno koristi izraze kao što su "mamma mia", "bambino" i "si".

"Oduvijek sam živjela u Londonu, ali cijela moja porodica je sa Jamajke", istakla je.

Njen logoped vjeruje da ima sindrom stranog akcenta, rijedak poremećaj opisan kao fenomen u kojem govor osobe poprima nepoznat naglasak koji često zvuči strano, obično nakon oštećenja mozga.

Iako je zahvalna što je preživjela moždani udar, Althia je rekla da je bolest utjecala na njen osjećaj identiteta. "Čak ni moj smijeh više nije isti. Ja više nisam ja", rekla je. "Veoma je tužno - sve je drugačije, čak je i moj govor tela drugačiji." Svakog jutra se budi u nadi da će joj se vratiti izvorni naglasak, ali doktori i logopedi nisu sigurni da li će se to ikada dogoditi. "Još uvijek tražim osobu kakva sam bila prije."