U fudbalu je u konačnici samo važan rezultat, no statistika može puno toga reći, iako i ne mora.
Sinoć je, čini se, ipak pobijedio sretniji tim jer nova imena u ekipi nisu donijela ni stabilnost ni efikasnost, pa je rezultat lako mogao biti i drugačiji. Selektor se kockao sa sastavom, te izašao kao pobjednik. Nakon svih pehova iz prošlih kvalifikacija – fortuna je i nama uputila koji osmijeh – imamo četiri boda nakon najtežeg gostovanja i domaće utakmice protiv izjednačenog protivnika,piše Reprezentacija.ba.
Petev je bio prinuđen kombinovati zbog četiri utakmice u deset dana, no pitanje je da li se moralo baš zamijeniti ovoliko igrača, gotovo potpuno izmiksati sve linije. Šta ako se nekada opet plasiramo na veliko takmičenje – da li će i tada biti problem da se u deset dana u istom sastavu odigra tri-četiri utakmice u junu?
No naravno, selektor najbolje zna koji mu je plan za sve četiri utakmice. Kako je rekao – cilj Lige Nacija je da uigra tim za kvalifikacije.
Neki parametri utakmice BiH – Rumunija pokazuju kako je naša reprezentacija izgubila ono što joj je u najbolje vrijeme donosilo puno golova – a to je efikasnost u prekidima i centaršutevima.
Sinoć praktično Duljević i Stevanović nisu napravili nijedan koristan centaršut sa svojih pozicija, a čak je i Duljevićeva asistencija bila “odbijanac”. Tačnost centaršuteva je bila 20%, no i tih 20% je bilo bezopasno.
Ista stvar je kod kornera i prekida. Nekada su Misimovićevi korneri i prekidi bili “pencilin” za protivnike, a sinoć nismo iskoristili nijedan od devet kornera da napravimo konkretniju opasnost za protivnika.
Ni činjenica da smo imali veći posjed lopte i više dodavanja nam ne ide u prilog, jer iz tog posjeda ne uspjevamo stvoriti ljepšu igru ni šanse za golove, a bolji smo kada protivnik više ima loptu u svom posjedu.
Istina, stvar je izgledala malo bolje kada je reprezentacija osvježena izmjenama sa klupe, baš kao što je bilo i u Finskoj.
Puno posla za selektora da do kvalifikacija nađe način kako da postavi igru da BiH bude u mogućnosti kapitalizovati kvalitete koje ima. Od “iznošenja lopti”, ali i forsiranja krilnih igrača koji nemaju kvalitetne centaršuteve čini se da “nema hajra”.
No i da je neko drugi selektor opet ostaje isti problem i isto pitanje puno veće od imena na kormilu reprezentacije – kako je moguće da za 20 godina bh. klubovi nisu stvorili bar 2-3 igrača evropskog kalibra koji će biti prevaga u reprezentaciji kao što su Osijek, Hajduk i Dinamo stvorili Perišića, Vidu, Modrića, Brozovića…?
BiH – Rumunija
Posjed lopte: 57% – 43%
Šutevi na gol: 8-12
Udarci unutar 16 m: 4 – 7
Udarci u okvir gola: 2-3
Korneri: 9-3
Velike prilike: 1-2
Dodavanja: 426 – 322
Tačnost centaršuteva: 20% – 14%
Tačnost dodavanja 79% – 77%
Uspješnost driblinga 50% – 27%