Šta se dešava?

Širom Evrope pojavljuju se misteriozni požari. Obavještajci imaju uznemirujuću teoriju: Ovo nije slučajno

Sigurnosne službe širom Evrope u stanju su pripravnosti nakon misterioznih požara i napada na infrastrukturu na Baltiku, u Njemačkoj i Velikoj Britaniji. Sumnjaju da su povezani s Rusijom.

Poljski premijer Donald Tusk povezao je požar u trgovačkom centru u Vilniusu u Litvi sa "stranim saboterima". Istražitelji su, također, već spomenuli potencijalnu umiješanost Rusije s podmetanjem požara u istočnom Londonu, pokušajem sabotaže u Njemačkoj i antisemitskim grafitima u Parizu, piše Guardian.

Iako nema dokaza da je bilo koji od ovih incidenata širom kontinenta koordiniran, sigurnosne službe vjeruju da bi oni mogli biti dio sistemskih pokušaja Moskve da destabilizira zapad, koji je podržao Ukrajinu.

Raste zabrinutost da bi iza hibridnih napada mogla kriti Rusija, a pitanje je postavljeno i na summitu ministara vanjskih poslova i odbrane u Briselu ove sedmice.

Jedan od ministara poručio da je su duboko zabrinuti zbog "sabotaže koju organiziraju i finansiraju ruski opunomoćenici".

Tusk je prošle sedmice otkrio da su poljske vlasti uhapsile devet osoba povezanih sa sabotažom navodno počinjenom po nalogu ruskih službi. Slučajevi su, rekao je, uključivali "premlaćivanje, podmetanje požara i pokušaj podmetanja požara". Istražuje se i je li Rusija povezana s požarom u trgovačkom centru u Varšavi koji je ruska ambasada opisala kao teoriju zavjere.

Podsjetimo, državljanin Velike Britanije u aprilu je optužen za podmetanja požara na preduzeće poduzetnika iz Ukrajine nakon što su ga, navodno, regrutirali ruski obavještajci. Tužilaštvo je tvrdilo da je "učestvovalo u postupanju usmjerenom na preduzeća povezana s Ukrajinom kako bi se ruska država okoristila".

Estonski ministar odbrane Hanno Pevkur rekao je na summitu da je zemlja već bila žrtva ruske sabotaže.

"Slične operacije vodili su i u Estoniji. Unajmili su 10 ljudi da napadnu automobil ministra unutrašnjih poslova i novinarski automobil. To je normalno ponašanje Rusije. Žao nam je što to moramo reći, ali moramo shvatiti da je Rusija sve agresivnija prema evropskim zemljama, ali i prema zemljama NATO-a", kazao je.

Govorio je pritom o neredima iz februara u kojima su razbijeni prozori automobila ministra unutrašnjih poslova Laurija Läänemetsa i novinara.

Ubrzo nakon toga uhapšeno je šest osoba, uključujući ruske državljane i dvojne rusko-estonske državljane, kazao je tužitelj.

U Njemačkoj postoje i sumnje u napade stranih obavještajnih službi uz val kibernetičkih napada 2023. godine od strane hakerske grupe povezane s ruskom obavještajnom službom.

Prošlog mjeseca, dvojica njemačko-ruskih državljana uhapšeni su na temelju sumnje za planiranje napada, uključujući vojnu bazu u Bavarskoj. Glavni osumnjičeni optužen je za planiranje eksplozije, podmetanje požara i održavanje kontakta s ruskom obavještajnom službom.