Slučaj brutalnog, trostrukog ubistva u Gradačcu pokazao je sve šupljine, ne samo pravosudnog, sistema u Bosni i Hercegovini.
Nermin Sulejmanović bio je osoba s podebljim policijskim dosijeom, no to nije bilo prepreka da bude na slobodi i priredi ovaj krvavi pir u Gradačcu.
Više puta osuđivan
“Radi se o osobi koja je više puta bila osuđivana za različita krivična djela. Osuđivan je prije 15-tak godina za pokušaj ubistva.
Ima nekoliko presuda za nasilnička ponašanja i ugrožavanje sigurnosti”, saopćili su iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona nakon zločina u Gradačcu.
I njegova je nevjenčana supruga Nizama Hećimović tražila od policije da je zaštiti od nasilnika Sulejmanovića.
Policija je reagovala i početkom augusta zatražila od suda u Gradačcu da se Sulejmanoviću izrekne zabrana prilaska Nizami Hećimović. Sud je to odbio.
"Nije moju Nizamu ubio samo Nermin. Nije to uradio samo metkom. Ubio je on život u njoj i ranije. Ubili su je zajedno i njegovi ljudi iz institucija.
Sutkinja Lejla Numanović koja je odbila prijedlog o zabrani prilaska. Doušnici iz MUP-a Gradačac koji su mu rekli s kojeg broja je prijavljeno nasilje u porodici”, bila je reakcija Nizamine sestre Emine Buljubašić.
Ko je otkrio lokaciju?
I tetka nesretne Nizame Zijada Vuković Pamuković dio krivice prebacuje na institucije.
Ona je ispričala da je Nizama Hećimović sedam dana bila kod nje s djetetom, prije nego što ju je krvnik pronašao. I naglašava da je samo policija znala gdje se Hećimović nalazi.
“Nizama se žalila da ima problema i zato je i pobjegla kod mene s djetetom od tog nasilnika. Sedam dana je bila kod mene. Osmi dan su otkrili lokaciju. Osmi dan je saznao gdje se skriva”, rekla je Pamuković.
Šta nam sve to govori? Pa da je sistem kao skrojen za ubicu, da mu je čak i pomagao da bude na slobodi i praktično mogući da počini ovaj suludi čin.
Ozbiljne optužbe, izrečene na rad policije, navodno su već pokrenule istragu u Ministarstvu unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona koje u saradnji sa Tužilaštvom TK ispituje ima li odgovornosti policijskih službenika, odnosno da li je Sulejmanović imao saradnike unutar policijskuh struktura.
No, za Nizamu Hećimović i još dvoje ubijenih turskih državljana, oca i sina, već je kasno...