kriza na baltiku

Situacija prijeti da eskalira: NATO šalje flotu ‘ispred nosa’ Rusiji

O tome je već govorila Evropska unija, a sada to u djelo provodi NATO. Sjevernoatlantski odbrambeni savez šalje flotu koja će čuvati Baltičko more.

Do kraja sedmice, prema pisanju finskog Ylea, u baltičko more stiže "oko deset" vojnih brodova NATO-a, a ondje će ostati do aprila. Glavni zadatak bit će zaštita energetskih i komunikacijskih podvodnih kablova koji proteklih mjeseci naveliko "pucaju", za što se prstom upire prema istočnim neprijateljski nastrojenim zemljama, u prvom redu Rusiji.

Finska i baltičke države već duže pozivaju na povećani monitoring i zaštitu baltičke podvodne infrastrukture koja je bitna radi komunikacijske i energetske sigurnosti navedenih zemalja. Naime, sumnja se da bi u toku mogao biti prikriveni rat sabotažama kritične infrastrukture zbog podrške Ukrajini, a to potvrđuju posljednji incidenti koji su se dogodili na Božić, a u kojima je prekinut važan energetski kabel između Finske i Estonije te nekoliko telekomunikacijskih kabela položenih na baltičko dno. Tamošnji mediji javili su da je dio komunikacijskih kabela već obnovljen, ali bi popravak oštećene energetske veze među zemljama mogao potrajati i nekoliko mjeseci te koštati više miliona eura.

U toku je, podsjetimo, istraga zbog tog događaja u kojoj je glavni "osumnjičeni" ruski tanker Eagle S, trenutno "pritvoren" u jednoj estonskoj luci dok se provjerava je li povezan sa slučajem kidanjem Estlinka 2, spomenutog energetskog kabela koji jamči sigurnost energetske opskrbe i stabilnost cijena u Finskoj i Estoniji.

Popravci traju, a dio oštećenih zemalja već provodi vlastite pomorske straže. Estonija i Finska pojačale su suradnju već u septembru, a Joint Expeditionary Force, udruženje baltičkih i nordijskih zemalja na čelu s Ujedinjenim Kraljevstvom, u ponedjeljak je objavilo da će nadzor pomorskog prometa povećati koristeći umjetnu inteligenciju kojom raspolaže.

Povećana zaštita bit će potrebna i zbog još jedne malo spominjane, ali važne promjene na Baltiku.

Sljedeći mjesec, u februaru, tri baltičke zemlje isključit će se iz ruskog električnog sustava te se priključiti Kontinentalnom evropskom frekvencijskom području. "Ovo je korak desetljeća u jačanju energetske sigurnosti Estonije, a riječ je o procesu koji se priprema više od deset godina", napisala je u članku za Eesti Rahvusringhääling, najveću estonsku medijsku kuću, Yoko Alender, estonska ministrica za klimu i okoliš. Inače, tri premijera baltičkih zemalja još su 2007. godine najavili da je "isključenje" strateški cilj jer, naveli su, ovisnost o električnoj energiji iz ruske i bjeloruske mreže predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti.

Posljednji incident, onaj u kojem je prekinut energetski kabal Estlink2, koji podvodno povezuje Estoniju s Finskom, ne bi trebao stvoriti probleme prilikom najavljene tranzicije na evropsku mrežu. Ipak, estonske vlasti ovih su dana građane zamolile za strpljenje bude li privremenih problema oko 8. i 9. februara, kada je zakazano prebacivanje na evropsku mrežu.

Prema informacijama koje su došle u javnost, ruski tanker Eagle S sumnjiči se da je sidrom prekinuo kabele. Vlasti tvrde da bi Eagle S mogao biti dio tajne ruske tankerske flote kojom se šverca ruska nafta pod sankcijama Zapada. No čini se da bi tankeri mogli biti umiješani i u neke djelatnosti "sa strane", za račun ruske vlade.