daleki istok

Sjeverna Koreja izgleda pravi oružje kakvo svijet još vidio nije

Nove satelitske snimke otkrile su da Sjeverna Koreja gradi ratni brod koji bi mogao biti najveći u njenoj floti – potencijalno duplo veći od bilo čega što trenutno posjeduje mornarica pod vodstvom Kim Jong-una. Snimke, koje su napravile kompanije Maxar Technologies i Planet Labs 6. aprila, pokazuju brod u izgradnji u brodogradilištu Nampo, na zapadnoj obali zemlje, otprilike 60 kilometara jugozapadno od Pjongjanga.

Analitičari tvrde da se radi o vođenoj raketnoj fregati (FFG) koja je dizajnirana za nošenje projektila u vertikalnim lansirnim cijevima – sposobnih za napade na ciljeve na kopnu i moru, piše CNN.

Prema analizi Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS), brod je dug oko 140 metara, što ga čini najvećim ratnim brodom koji je ikad proizveden u Sjevernoj Koreji. Za poređenje, američki razarači klase Arleigh Burke dugi su oko 154 metra, a buduće fregate klase Constellation biće duge oko 151 metar.

Modernizacija uprkos sankcijama

Iako postojanje broda ne iznenađuje, ono dolazi u kontekstu sveobuhvatne modernizacije sjevernokorejskih oružanih snaga, uključujući testiranja interkontinentalnih balističkih raketa koje mogu dosegnuti gotovo svaki dio SAD-a. Ovo se dešava uprkos strogim sankcijama Ujedinjenih nacija, koje znatno ograničavaju pristup ključnim materijalima i tehnologiji.

Ipak, analitičari ističu da bi bliska saradnja sa Rusijom, posebno nakon početka rata u Ukrajini, mogla pomoći Pjongjangu da zaobiđe te sankcije. Penzionisani južnokorejski admiral Kim Duk-ki vjeruje da Moskva možda pruža tehnologiju za raketne sisteme na novoj fregati.

Sjevernokorejska državna televizija KCTV još prošle godine prikazala je snimke vođe Kima kako inspektuje izgradnju broda, gdje su se mogli uočiti elementi savremene naoružane fregate, uključujući vertikalne lansirne cijevi i radar sa faznim rešetkama.

Pitanje izvodljivosti i održivosti

Ipak, stručnjaci pozivaju na oprez. Bivši američki kapetan Carl Schuster upozorava da je tehnička integracija savremenih komunikacija, elektronike i senzora veliki izazov, te da izgradnja trupa nije ni blizu najtežeg dijela procesa.

Južnokorejski parlamentarac Kim Byung-kee izrazio je sumnju da Sjeverna Koreja ima tehničke i infrastrukturne kapacitete da operativno koristi ovako veliki ratni brod, s obzirom na visoke troškove održavanja, obuke posade, i goriva.

Admiral Kim ipak upozorava da ne treba podcijeniti projekat: ako Sjeverna Koreja opremi novu fregatu s hipersoničnim projektilom – poput onog za koji tvrde da su ga testirali u januaru – to bi dramatično promijenilo sigurnosnu situaciju u regiji.

Starija flota i nova baza

Prema izvještaju američke odbrambene obavještajne agencije (DIA) iz 2021, sjevernokorejska mornarica ima oko 400 borbenih patrolnih brodova i 70 podmornica, ali većina tih plovila je zastarjela i male veličine. Aktivna borbena flota uključuje samo dvije Najin-klasse fregate iz 1970-ih koje su ocijenjene kao zastarjele.

U tom kontekstu, Kim Jong-un je najavio i izgradnju nove mornaričke baze, ističući u septembru 2024. da će im uskoro biti potrebne luke za velike površinske ratne brodove i podmornice.

Južnokorejski poslanik Yu Yong-won izjavio je da se osim fregate u Nampu, gradi još jedan veliki brod u Chongjinu, a u Sinpu se gradi nuklearna podmornica – što pokazuje širu strategiju modernizacije sjevernokorejske mornarice.

Iako brod možda neće skoro zaploviti, njegova izgradnja predstavlja simboličan i vojni izazov za sigurnosnu ravnotežu u istočnoj Aziji.