Svijet

Skakavci napali čak 23 države svijeta

Rojevi skakavaca napravili su pravu pustoš u nizu država Azije i Afrike.

Svjetska banka (WB) u najnovijoj objavi upozorava da su rojevi ovih insekata iza sebe ostavili pustoš u čak 23 države. Od Ugande do Pakistana, preko Jemena i Etiopije, skakavci su opustosili na hiljade hektara obrađene zemlje. Direktno je ugrožena egzistencija 24 miliona ljudi.

„Istok Afrike epicentar je ove pošasti. No, skakavci su doprli daleko. Rojevi ovih štetočina zbrisali su s lica zemlje usjeve širom Pakistana i devastirali farme u Jemenu, državi koja je već teško pogođena krvavim ratom. Globalna kriza koju su uzročili skakavci došla je ruku pod ruku s pandemijom koronavirusa", navodi se u objavi WB-a.

U Džibutiju, državi na istoku Afrike, u jednom danu jata skakavaca opustošila su 50.000 hektara obrađenih površina.

U ovoj državi, ali i širem regionu, koronavirus je već doveo do recesije, prvi put nakon 25 godina, a skakavci, te razorne oluje i obilne padavine, dodatno su uvećale štetu od koje će se neke zemlje oporavljati godinama.

Novi rojevi skakavaca koji se formiraju u rejonu Etiopije najavljuju još veću štetu.

WB najavljuje da će ti insekti uništiti sve što je zasijano i niklo u Keniji.

„Ukoliko se države ne udruže i ne reagiraju odmah, rojevi skakavaca će narasti toliko da će ih biti nemoguće suzbiti, a njihovi devastirajući rojevi opustošit će i zapad Afrike, gdje do sada nikada nisu bili. U tom regionu usjevi prispjevaju za žetvu. Zreli plodovi dat će novu snagu skakavcima.

Ako koordinirana akcija izostane, štete koje će napraviti ovi insekti preći će cifru od 8,5 milijardi dolara", upozoravaju iz WB.

Ističu i da je pandemija koronavirusa već prekinula puteve za snabdijevanje, da jedno jato skakavaca ima najmanje 80 miliona insekata, te da zauzetost vlasti s zarazom samo pogoduje njihovom daljem širenju.

Prosječno jato skakavaca za dan pojede količinu hrane koju za isti period konzumira jedan veliki grad.

Iz WB najavljuju i – kako ga nazivaju – fleksibilan paket pomoći i već su Keniji uručili 13,7 miliona dolara hitnih sredstava. Novac se koristi za uspostavu tačaka za uočavanje i suzbijanje jata skakavaca.

„Iako COVID-19 pred sve nas postavlja izazove, mi predano radimo na tome da se pogođenim područjima koja su opustošila jata skakavaca ili se spremaju napasti ih, pružimo hitnu pomoć.", navode u WB.