Sport

Skandal u Španiji se ne stišava. Hoće li Barcelona biti izbačena iz lige?

Kraljevski španski nogometni savez (RFEF) stavio se na raspolaganje pravdi kako bi istražili "slučaj Negreira" u koji je umiješan i FC Barcelona.

Katalonski div je navodno platio Joseu Mariji Enriquezu Negreiri, bivšem potpredsjedniku Sudačke komisije (CTA), iznos od gotovo 1,4 miliona eura, navodno za "primanje izvještaja o sudijama".

Prema emisiji na radiju SER Catalunya, Barcelona je platila Negreirinoj firmi DASNIL 95 SL cifru od 532.728,02 eura u 2016. godini. Zatim su slijedile uplate od 541.752 u 2017. i 318.200 u 2018. godini.

Barcelona plaćala šefa sudija

To je nešto što se direktno kosi sa Statutom RFEF-a u članku 22: Osnovna prava i obaveze članova, prenosi Marca.

U njemu piše:

“Poštujte načela lojalnosti, integriteta i sportskog ponašanja u skladu s načelima fair-playa. To uključuje, posebno, obavezu suzdržavanja od bilo koje aktivnosti koja ugrožava integritet RFEF-a ili njegovih natjecanja, ili dovodi nogomet na loš glas.

Suzdržite se od prihvatanja ili davanja poklona. Suzdržite se i od prihvatanja ili davanja bilo kakvih pogodnosti koje bi se razumno mogle smatrati pretjeranim u skladu s lokalnom kulturom i običajima.

To uključuje pozive trećih strana s ličnim interesom za buduće odluke RFEF-a. U slučaju sumnje, potrebno je konzultirati Glavno tajništvo RFEF-a."

Hoće li RFEF intervenirati?

Čini se da španski nogometni savez neće intervenirati. Međutim, to bi se moglo desiti ako pravosuđe uputi poseban zahtjev. Slučaj je trenutno u rukama tužiteljstva u Barceloni. Negreira je jedina osoba koja se istražuje kao rezultat porezne inspekcije.

Barcelonu zasad samo sumnjiče za nesavjesno postupanje. Tužiteljstvo ne istražuje.

RFEF ostaje pomalo po strani jer se radi o nečemu što se navodno dogodilo dok je na čelu bio bivši upravni odbor.

"CTA želi jasno dati do znanja da Enriquez Negreira nije dio nikakve strukture. Promjena uprave je izvršena nakon izbora 2018.", navodi se u saopćenju RFEF-a.

"Tehnički odbor sudaca žali zbog ponašanja koje bi moglo potkopati etiku. Nijedan aktivni sudac ili član tijela CTA ne smije obavljati bilo kakav posao koji bi mogao dovesti do sukoba interesa.

CTA se stavlja na raspolaganje Sudovima pravde kako bi ponudio maksimalnu saradnju u bilo kojoj vrsti informacija koje ovaj Odbor može pružiti."

Kakve je usluge pružao?

No, slučaj ide dalje od toga. Mogao bi ući u polje vrlo ozbiljnih prekršaja. Oni su uključeni u Kraljevski dekret o sportskoj disciplini.

Članak 14. pojašnjava da se klub može suočiti s ispadanjem zbog "radnji usmjerenih na unaprijed određivanje, putem cijene, zastrašivanja ili jednostavnih sporazuma, rezultata testa ili natjecanja".

Tu bi u igru mogao stupiti Vrhovni sportski savjet. Međutim, zasad vlasti istražuju slučaj.

Istraga je pokrenuta kao rezultat poreznog nadzora u navedenoj firmi. Negreira i njegov sin već su svjedočili pred tužiteljstvom, prenosi Marca.

Negreira uvjerava da nikada nije bilo povoljnog tretmana za Blaugranu. Kaže da su te isplate, za koje nije dostavio fakture, bile posljedica savjetodavnog rada.

Ovaj rad se sastojao od “objašnjavanja igračima kako se trebaju ponašati tokom utakmica sa sucima”.

Također im je dao preporuke šta mogu ili ne mogu učiniti, ovisno o tome ko je sudac koji je vodio utakmicu.

Međutim, prema Negreirinoj izjavi Poreznoj agenciji, bivši potpredsjednik Tehničkog odbora sudaca “nije pružio nikakav dokument koji dokazuje da je pružio uslugu Barceloni”.