NAUČNO ISTRAŽIVANJE

Skoro 25 posto plastičnog otpada na svijetu dolazi samo od 5 kompanija

Novo istraživanje pokazalo je da gotovo četvrtina plastičnog otpada koji se može pratiti do proizvođača dolazi od samo pet velikih korporacija. Tim međunarodnih istraživača analizirao je oko 1,87 miliona komada plastičnog otpada pronađenog u okolišu između 2018. i 2022. godine, te otkrio da se više od polovice otpada ne može povezati s određenom kompanijom. Međutim, među onim dijelovima koji su mogli biti identificirani, 24 posto otpada može se pripisati pet firmi.

Među najvećim zagađivačima plastičnim otpadom su proizvođači bezalkoholnih pića Coca-Cola i PepsiCo, koji su odgovorni za 11 i 5 posto plastičnog otpada, redom. Uz njih, popis uključuje multinacionalne prehrambene gigante Nestlé i Danone, te jednog od najvećih svjetskih proizvođača duhana i srodnih proizvoda, Altriu.

Istraživači ističu da je odgovornost ključna za rješavanje sve većeg problema plastičnog zagađenja, ali također sugeriraju da bi pozitivne akcije samo nekoliko najvećih multinacionalki mogle imati značajan utjecaj. "Postupno ukidanje jednokratnih i kratkotrajnijih plastičnih proizvoda od strane najvećih zagađivača značajno bi smanjilo globalno plastično zagađenje," pišu istraživači u svojoj objavljenoj studiji.

Mora se smanjiti upotreba

Među plastičnim predmetima s brendom analiziranim u studiji, više od polovice dolazi iz samo 56 kompanija, a općenito je slučaj da što više plastike firma proizvodi, to više otpada doprinosi. Posebno se ističu prehrambene kompanije – zbog oslanjanja na jednokratnu plastiku u njihovim proizvodima – koje bi trebale biti poticane na smanjenje količine plastičnog otpada, predlažu istraživači.

"Proizvodi hrane i pića imaju veću vjerojatnost da se konzumiraju 'u hodu', dok proizvodi za kućanstvo i maloprodaju imaju veću vjerojatnost da se konzumiraju unutar zgrada, te su stoga manje skloni pobjeći iz sistema upravljanja materijalima i procuriti u okoliš," objašnjavaju istraživači.

Istraživanje naglašava potrebu za naporima u smanjenju upotrebe plastike, poboljšanju sistema upravljanja otpadom, promjeni dizajna proizvoda i povećanju mogućnosti recikliranja. Postoji mnogo korisnih koraka koji se mogu poduzeti kako bi se ovaj problem riješio.

Što se tiče velikih količina plastike bez brenda koja se ne može povezati s pojedinačnim firmama, istraživači pozivaju na uspostavu međunarodnih standarda i zajedničkih baza podataka kako bi se ovaj otpad učinkovitije pratio. Kao i kod većine problema, što više razumijemo, to bolje možemo rješavati problem.

Više od 100 000 volontera

Naučnici također nastavljaju tražiti načine kako proizvesti plastiku koja je više biorazgradiva i koja neće završiti u okolišu. S obzirom na to da se proizvodnja plastike udvostručila u posljednja dva desetljeća, ovo je problem koji postaje sve zabrinjavajući.

Tim koji stoji iza studije tvrdi da je više od 100,000 volontera iz 84 zemlje sudjelovalo u prikupljanju otpada na lokacijama poput plaža, rijeka i parkova. Ove pojedince, koji su radili u okviru organizacije Break Free From Plastic, bilo je ključno uključiti kako bi se istraživanje provelo.

"Izvještaji koje prikupe volonteri vrijedni su za globalno praćenje plastičnog zagađenja s obuhvatom širokog prostora i vremena, a kada se analiziraju, mogu informirati politike dok istovremeno povećavaju angažman javnosti," pišu istraživači.