Vlada Hrvatske koju vodi Andrej Plenković odlučila je kupiti 12 polovnih francuskih borbenih aviona F3R Rafal po cijeni nešto nižoj od milijardu eura.
Prema informacijama kojima raspolaže Jutarnji, Hrvatska bi cijeli paket, koji uključuje avione, obuku i naoružanje, platila nešto manje od milijardu eura.
No, Domovinski pokret Miroslava Škore tome se protivi, te smatra da bi Hrvatska trebala kupiti američke avione. A jedan od razloga koji su naveli je i mogući sukob u BiH.
"Ako su istiniti današnji medijski napisi, Domovinski pokret se najoštrije protivi odluci Plenkovićeve Vlade o kupnji 12 polovnih vojnih borbenih aviona F3R Rafale od Francuske Republike – iz više političkih razloga", piše Domovinski pokret.
"Nabavka ovakvih aviona nije tek običan shopping, već je prije svega potvrđivanje strateškog vojnog i političkog savezništva između dvije države. U konkretnom slučaju, Domovinski pokret smatra da Hrvatskoj, s obzirom na okruženje i prijetnje koje stižu s istoka te posebice kontinuirano turbulentno stanje u BiH, moderno naoružanje jest potrebno pa tako i borbeni avioni, no, Hrvatska je, umjesto francuske, trebala prihvatiti američku ponudu", piše Domovinski pokret.
Istakli su i da je Srbija pretekla Hrvatsku po borbenoj spremnosti.
"I dok se Vučićeva Srbija naoružava i ove nas je godine, prvi put nakon Oluje, pretekla po borbenoj spremnosti, Hrvatska je odlučila kupiti vojne avione od države koja je Beogradu već prodala najsavremenije proturaketne sisteme, bez obzira na to što naši istočni susjedi nisu dio NATO Saveza. S druge strane, Amerikanci su Hrvatskoj i nakon Oluje nastavili pomagati, a donacije u vojnoj opremi, borbenim helikopterima, oklopnim vozilima i obrazovanju našeg časničkog kadra – mjere se u stotinama milijuna dolara", pišu.
Brinu se i za Hrvate u BiH.
"Nakon ovakve nesmotrene i dugoročno štetne odluke Andreja Plenkovića, potpuno je jasno da je Hrvatska, u slučaju bilo kakvog sukoba u budućnosti, za koji se nadamo da ga ipak neće biti, ponovno prepuštena sama sebi, bez ijednog prijatelja i političkog saveznika, a Hrvati u Bosni i Hercegovini na milost i nemilost susjedima koji im, svaki iz svojih razloga, nisu skloni", napisali su iz Škorinog Domovinskog pokreta.