Rektor Univerziteta u Sarajevu (UNSA) Rifat Škrijelj na današnjoj konferenciji za medije upoznao javnost s postignućima Univerziteta u Sarajevu u proteklih osam godina, odnosno u toku dva mandata u kojima je vodio ovu instituciju. Na početku svog obraćanja, Škrijelj naglašava da je Univerzitet u Sarajevu u ovom periodu prošao nekoliko ključnih procesa, od kojih u budućnosti zavisi rad i uspjeh UNSA.
Prema njegovim riječima, UNSA je provela najveću reformu u 75 godina postojanja i rada Univerziteta, napravljena je pravna i finansijska integracija, Univerzitet je do 2021. godine funkcionirao kao 31 pravno ulice, dok je danas to jedno pravno lice.
- Naša saradnja sa osnivačem, odnosno Kantonom Sarajevo koji je preuzeo prava osnivača, odvija se s jednog mjesta, dok naši fakulteti, akademije i instituti, kao punopravne članice, preko univerziteta komuniciraju sa osnivačem o svim važnim pitanjima. Također, imamo jedan račun unutar koga naše članice imaju svoje obračunske linije po kojima funkcioniraju i troše svoje budžete. Pravna integracija je bio ključ za uspjeh – istakao je Škrijelj.
Naveo je da su postignuti izvanredni rezultati na polju naučnih postignuća, te da je u proteklih osam godina Univerzitet u Sarajevu postigao veliki rezultat na polju objave naučno-istraživačkih radova istraživača, što dovodi do boljeg plasmana Univerziteta na svjetskim ranglistama.
- Kada sam 2016. preuzeo Univerzitet u Sarajevu sa svojim timom prorektora, na najmasovnijoj ranglisti univerziteta i naučnih instituta u svijetu Webometrixu, bili smo 1.820. Bili smo među 7,5 procenata najboljih univerziteta na svijetu. Danas, kada ja i moj tim odlazimo sa čela Univerziteta, rangirani smo na 1.439. mjesto. Konstantno smo svih osam godina bili najbolje rangirani univerzitet iz Bosne i Hercegovine. Sada se nalazimo među 4,5 procenata najboljih univerziteta na svijetu, koja obuhvata 32.000 univerziteta - izjavio je Škrijelj i dodao da se Univerzitet u Sarajevu pojavio na još dvije vrlo prestižne svjetske rang liste univerziteta.
Škrijelj ističe da je UNSA dobio logo za izvrsnost u istraživanju Evropske komisije, koji se nalazi na web stranici univerziteta, kao i povelju Erasmus do 2027. godine.
Kazao je da Univerzitet u Sarajevu u svojoj 75. godišnjici postojanja ostaje jako dobro rangiran, pravno i finansijski integrisan, te da procesi zahtijevaju kontinuiran rad i napredovanje, koji će u skorijoj budućnosti dovesti do novog skoka Univerziteta na rang listama.
- Jedno novo poglavlje koje je univerzitet započeo da realizira je kampus Univerziteta u Sarajevu. Taj projekt treba da se realizira u periodu koji je pred nama kako bi Univerzitet u Sarajevu podmladili i pripremili za novo stoljeće. Izgradnjom kampusa UNSA će biti univerzitetsko središte u Bosni i Hercegovini i u ovom dijelu Evrope, na kojem će moći veći broj studenta iz Evrope i svijeta da se educira na našim kvalitetnim fakultetima i akademijama, a i istraživači u našim institucijama – rekao je rektor.
Predsjednik Studentskog parlamenta UNSA Imran Pašalić govorio je o, kako je naveo, katastrofalnim uslovima u kojima studenti u Sarajevu borave u studentskim domovima.
Pašalić napominje da se nisu desile nikakve promjene u tom segmentu iako su studentima data obećanja da će se situacija promijeniti na bolje, te da su uslovi u zatvorima u BiH bolji nego u studentskim domovima.
- Nije isključeno da će ponovo doći do studentskih protesta zbog lošeg odnosa prema studentima i studentskim organizacijama, kao i nepoštivanja njihovih osnovnih prava – kazao je Pašalić.
Dekan Prirodno-matematičkog fakulteta UNSA Nusret Drešković istaknuo je da je članicama UNSA data mogućnost da djeluju samostalno kada je u pitanju obrazovni proces i aspekt finansijskog djelovanja, jer to je fakultetima omogućilo da nastave rad bez smetnji.
Drešković je dodao da je Prirodno-matematički fakultet nabavio savremenu opremu koja omogućava da se ova institucija ponudi najrazvijenijem naučno-istraživačkom tržištu na svijetu, a to su projekti Evropske komisije.