Svijet

Slike hapšenja Donalda Trumpa su lažne i urnebesne. Pitanje iza njih je ozbiljno

Fotografije hapšenja Donalda Trumpa koje ste možda vidjeli na društvenim mrežama definitivno su lažne - kreirala ih je umjetna inteligencija. Ali neke od ovih fotorealističnih kreacija prilično su uvjerljive. Druge više izgledaju kao fotografije iz videoigre.

Pokušao pobjeći

Twitter thread Eliota Higginsa, osnivača Bellingcata, koji prikazuje kako Trumpa napadaju sintetički policajci pa pokušava pobjeći i potom bira zatvorski kombinezon, pregledan je više od tri miliona puta, piše Wired.

Što korisnici Twittera mogu učiniti kako bi razlikovali lažne fotografije umjetne inteligencije, poput onih u Higginsovoj objavi, od stvarnih fotografija koje bi mogle proizaći iz potencijalnog hapšenja bivšeg američkog predsjednika?

"Nakon što smo stvorili mnogo fotografija za ovaj thread, očito je da se često fokusira na prvi opisani objekt - u ovom slučaju različite članove porodice Trump - a to često ima dosta nedostataka", rekao je Higgins. Gledajte izvan žarišne tačke slike. Čini li se da je ostatak slike naknadno kreiran?

Iako najnovije verzije alata umjetne inteligencije, kao što su Midjourney (verzija 5 koja je korištena za spomenuti thread) i Stable Diffusion, ostvaruju značajan napredak, pogreške u manjim detaljima ostaju česta karakteristika lažnih fotografija.

Kako umjetnost umjetne inteligencije postaje sve popularnija, mnogi umjetnici ističu da se algoritmi još uvijek bore za repliciranje ljudskog tijela na dosljedan, prirodan način.

Lažna hapšenja Trumpa

Gledajući fotografije Trumpa s Twittera, lice izgleda prilično uvjerljivo u mnogim objavama, kao i ruke, ali njegovo tijelo može izgledati zgrčeno ili stopljeno s policajcem u blizini. Iako je sada očito, moguće je da bi algoritam uz više usavršavanja mogao izbjeći da dijelovi tijela izgledaju neobično.

Idemo dalje. Potražite čudne natpise na zidovima, odjeći ili drugim vidljivim predmetima. Higgins ukazuje na neuredan tekst kao način razlikovanja lažnih od pravih fotografija. Na primjer, policija nosi značke, kape i druge oznake za koje se na prvi pogled čini da imaju slova na lažnim fotografijama policajaca koji hapse Trumpa. Kad se bolje pogleda, riječi su besmislene.

Još jedan način na koji ponekad možete prepoznati da je fotografiju generirala umjetna inteligencija jest primjećivanje pretjeranih izraza lica. "Također sam primijetio da Midjourney ima tendenciju prikazati izraze lice na pretjeran način. S naborima na koži od osmijeha koji su vrlo izraženi", rekao je Higgins.