svjetsko prvenstvo

Slovenci osigurali četvrtfinale, Srbija u problemima. Latvija šokirala aktuelne prvake

Počela je druga i izuzetno zanimljiva druga faza Svjetskog prvenstva za košarkaše

Njemačka i Slovenija prve su reprezentacije koje su "izbušile" svoje karte za četvrtfinale ​​Svjetskog prvenstva u košarci 2023.

Dva favorita za visoki plasman učinila su to nakon što su uspješno obavili svoje uvodne testove u grupi K na otvaranju drugwe faze SP u japanskoj Okinawi.

Razbili Gruziju

Njemačka je zakoračila u završnu fazu nakon pobjede nad Gruzijom od 100:73, ubacivši 20 trojki i produživši seriju pobjeda na četiri utakmice.

Osvajači bronzane medalje na Evropskom prvenstvu 2022. do sada su opravdavali očekivanja.

Njihov ulazak u četvrtfinale potvrđen je nakon što je Slovenija porazila Australiju (91:80).

Poput Njemačke, Luka Dončić i Co. bili su neporaženi u tri utakmice prve faze.

Još dvije reprezentacije, Sjedinjene Američke Države i Litvanija, osigurale su nešto kasnije danas četvrtfinale i to u grupi grupi J, savladavši Crnu Goru (85:73), odnosno Grčku (92:67).

Srbija je porazom od Italije (76:78) sebi zakomplikovala život. Sada sve četiri ekipe u grupi I imaju omjer od po tri pobjede i jedan poraz.

Latvija je pokazala nevjerovatnu otpornost velikim preokretom protiv aktuelnog svjetskog prvaka Španije. Slavili su Latvijci sa 74:69 i stvorili gužvu u grupi L.

Baš kada se činilo da je Latvija gotova, izbrisali su 11 poena prednosti za Španiju za manje od pet minuta posljednje četvrtine.

Igrač utakmice bio je Latvijac Davis Bertans sa 16 koševa.

Ukupno 16 selekcija, koje se bore za poredak od 1. do 16. mjesta na SP, prenijele su bodove iz prve u drugu fazu u kojoj su ponovo formirane četiri grupe. Po dvije najbolje nakon tri kola idu u četvrtifnale.

Svjetsko prvenstvo se igra u Japanu, Indoneziji i Filipinima.