svemir

Snimili su kako ‘ukleti’ mjesec na Marsu zaklanja Sunce

Pomrčine nisu ekskluzivne za naš planet. Dok Mjesec to svakako čini spektakularnim, često potpuno prekrivajući Sunce (barem sljedećih 600 miliona godina), drugi prirodni sateliti u Sunčevom sustavu također bacaju svoje sjene.

A na Marsu je čovječanstvo sretno što ima dva radna robota i dva mjeseca – više kombinacija i više prilika za snimanje pomrčina.

Posljednja se dogodila 30. septembra, samo nekoliko dana prije nego što je Zemlja doživjela pomrčinu vatrenog prstena. Na Marsu je to manje od prstena jer je objekt koji pomračuje osuđeni mjesec Fobos u obliku krumpira koji prelazi Sunce. Na zemlji je Perseverance uspio snimiti nebeski spektakl. Rover je već snimio još jednu pomrčinu ranije ove godine.

Fobos je 27 x 22 x 18 kilometara, što je maleno, ali kruži vrlo blizu Marsa – samo 9000 kilometara tako da može blokirati dobar dio Sunca. Zapravo, Phobos je mjesec koji kruži najbliže Sunčevom sustavu, obilazeći Crveni planet za samo sedam sati.

Ima mnogo neobičnih površinskih karakteristika: jedan divovski krater, neobičan lanac kratera i još mnogo toga. Ove pomrčine zapravo pomažu u proučavanju ovog sićušnog mjeseca.

"Svaki put kad se ove pomrčine promatraju, omogućuju znanstvenicima mjerenje suptilnih promjena u Fobosovoj orbiti tijekom vremena. Mjesečeve plimne sile privlače duboku unutrašnjost kore i plašta Crvenog planeta; proučavanje koliko se Fobos pomiče tijekom vremena otkriva nešto o tome kako Otporni su kora i plašt, a time i od kojih su materijala napravljeni", objasnila je NASA nakon prethodne pomrčine 2022.

Fobos – zajedno s Deimosom, Marsovim drugim, nešto manjim mjesecom – možda je bio dio većeg mjeseca ili dio samog Crvenog planeta.