sdp nije protiv

SNSD protiv prijedloga izmjena Izbornog zakona: SDA se želi umiliti nekim centrima

U sjedištu institucija Bosne i Hercegovine održan je sastanak članova Centralne izborne komisije (CIK) Bosne i Hercegovine s predstavnicima stranačkih i delegatskih klubova u Parlamentarnoj skupštini BiH, koji je po ocjenama nekih učesnika (SDA, SDP) bio veoma koristan, a po mišljenju drugih (SNSD) ne.

Šerif Špago iz zastupničkog kluba Stranke demokratske akcije (SDA) u Predstavničkom domu, u izjavi novinarima je pozdravio održavanje ovog sastanka, jer je, između ostalog, CIK upoznao parlamentarce s onim što je činio na unapređenju integriteta izbornog procesa u BiH.

Nove tehnologije

Budući da je Špagina stranka predložila izmjene Izbornog zakona BiH u smislu uvođenja novih tehnologija u izborni proces, CIK je po Špaginim riječima pozdravio predviđenu klauzulu da te novine budu primijenjene od Općih izbora u BiH u 2026. godini znajući iz iskustava susjednih zemalja da ove vrste promjena nije moguće preko noći učiniti.

Naveo je da bi uvođenje novih tehnologija koštalo otprilike 32 miliona eura, prema procjenama iz CIK-a, kao i da je CIK u ovoj godini tražio da u državnom budžetu bude predviđen dio novca, ali nije bilo pozitivnog odgovora iz Ministarstva finansija i trezora.

Špago je također kazao da danas nije razgovarano o detaljima predloženog zakona, ali je njegov utisak da će biti podržan većinom glasova u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine mada nije optimističan i u pogledu podrške od Saveza nezavisnih socijaldemokrata BiH te Hrvatske demokratske zajednice BiH.

Saša Magazinović iz zastupničkog kluba Socijaldemokratske partije (SDP) BiH smatra također da je današnji sastanak bio dobar i da bi slična sastajanja CIK-a i donosilaca odluka bila veoma korisna i ubuduće.

Stav Trojke

Upitan za stav Trojke o izmjenama izbornog zakonodavstva kakve je predložila SDA, Magazinović ističe da je izmjene ove vrste prvi inicirao ranije SDP pa „ne možemo biti protiv nečega što smo i sami predlagali“.

I Magazinović napominje pozitivno mišljenje CIK-a o predviđenoj punoj primjeni izmijenjenog zakona od izbora 2026., a da li će ga Predstavnički dom podržati, a Dom naroda eventualno neće, ne želi prejudicirati.

Snježana Novaković-Bursać je u ime Saveza nezavisnih socijaldemokrata izjavila da zakon koji predlaže SDA nije prihvatljiv, dok je za Centralnu izbornu komisiju rekla da je samoinicijativno namijenila sebi da najosjetljivija pitanja izbornog procesa reguliše pravilnicima a ne zakonski.

SDA-ov predloženi zakon je po njenom mišljenju pokušaj predlagača da se umili 'nekim centrima'.

"SNSD ne bježi od unapređenja izbornog procesa, ali ne želi podržati nešto što je već ranije netransparentno smišljeno i dogovoreno u ovoj oblasti", kazala je Novaković-Bursać.

Današnji sastanak članova oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine s predstavnicima CIK-a održan je na osnovu ranijeg zaključka Predstavničkog doma.

Efikasniji proces

Iz Predstavničkog doma su učestvovali zastupnici Jasmin Emrić, Šerif Špago, Safet Kešo, Saša Magazinović, Miroslav Vujičić, Sabina Ćudić, Milan Dunović i Nenad Grković, a iz Doma naroda, delegati Zdenko Ćosić, Džemal Smajić i Zlatko Miletić.

CIK su na ovom sastanku zastupali predsjednik Suad Arnautović i članovi Vlado Rogić, Željko Bakalar i Jovan Kalaba.

Prema saopćenju Sektora Parlamentarne skupštine BiH za odnose s javnošću, članovi CIK-a kazali su da nakon što Parlamentarna skupština BiH donese odluku o izmjenama Izbornog zakona BiH, spremni su da intenziviraju aktivnosti na uvođenju novih tehnologija radi efikasnijeg, sigurnijeg i vjerodostojnijeg izbornog procesa.

Takođe su kazali da nakon usvajanja izmjena Izbornog zakona BiH treba provesti pilot-projekt uvođenja novih tehnologija na 165 biračkih mjesta u deset opština u BiH, koji bi bio proveden na dobrovoljnoj osnovi.