Svijet

Šojgu se oglasio prvi put nakon pobune Wagnera

Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu izjavio je da oružana pobuna ruske sigurnosne kompanije Wagner nije utjecala na akcije vojnih trupa te kako su "nastavile hrabro i nesebično ispunjavati zadaće koje su im dodijeljene".

Tokom današnjeg sastanka s vojnim dužnosnicima, Šojgu je dao svoju prvu izjavu o oružanoj pobuni ruske plaćeničke grupe Wagner protiv ruske vlasti prošlog mjeseca.

Opisujući ovu pobunu kao "pokušaj destabilizacije situacije u zemlji" i "provokativnu akciju", Šojgu je rekao: "Takvi planovi nisu uspjeli zbog činjenice da je osoblje Oružanih snaga Rusije pokazalo odanost svojim zakletim vrijednostima i vojnoj dužnosti. Ova provokacija nije utjecala na djelovanje trupa. Vojnici su nastavili hrabro i požrtvovno izvršavati svoje zadaće", rekao je Šojgu, te zahvalio ruskim vojnicima.

Osvrćući se na situaciju na frontovima u Ukrajini, Šojgu je ustvrdio da su ruske oružane snage nastavile napade te smanjile napadni potencijal ukrajinske vojske.

Dodao je da su napadi ukrajinskih vojnih snaga u smjerovima Donjecka i Zaporožja bili "neuspješni", te nastavio: "Na tim pravcima uništeno je 920 komada različite vojne tehnike ukrajinske vojske, uključujući 15 aviona, tri helikoptera, 16 tenkova Leopard. To znači da su gotovo u potpunosti uništeni tenkovi tog tipa koje su UUkrajini siporučili Portugal i Ukrajina."

Na kraju, Šojgu je ustvrdio da ukrajinska vojska ne može postići svoje ciljeve ni u jednom smjeru.

U subotu. 24. juna, paravojna grupa Wagner optužila Ministarstvo odbrane Rusije za napad na njene borce.

Potom je osnivač Wagner grupe Jevgenij Prigožin proglasio "Marš pravde" i sa svojim snagama prešao ukrajinsku granicu i ušao u ruski grad Rostov na Donu, gdje su zauzeli ključne vojne objekte.

Prigožin je poručio da će njegovi borci krenuti ka Moskvi, što je navelo Kremlj da pooštri mjere bezbjednosti u različitim regionima Rusije.

Kasnije je kazao da su njegovi borci odlučili da se vrate kako bi izbjegli krvoproliće kada su bili na 200 kilometara od Moskve, dok je bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko rekao da je razgovarao sa šefom Wagnera uz pristanak Vladimira Putina, predsjednika Rusije, a Prigožin je prihvatio dogovor o deeskalaciji.

U skladu s dogovorom postignutim uz posredovanje Lukašenka kojim je kriza smirena kasno u subotu, nadležne institucije Ruske Federacije zatvorile su krivični postupak protiv Prigožina, koji se nalazi u Bjelorusiji.