NAKON 33 UZASTOPNE POBJEDE

Šok za Đokovića na Australian Openu: Sinner ga je pomeo

Italijan Jannik Sinner je prvi ikada koji je srbijanskog asa, rekordera s 24 Grand Slam trofeja, savladao u polufinalu na „Rod Laveru“, centralnom stadionu prvog od četiri najveća turnira teniske igre u sezoni.

Ostaće zabilježeno da je upravo pred njim Đoković poklekao na australijskom turniru prvi put poslije 2.195 dana i 33 pobjede uzastopce, budući da mu tlo pod nogama nije izmaklo od osmine finala 2018. protiv Korejca Čunga.

Rezultat slikovito govori kakav je bio razvoj događaja na terenu pod suncem, na meču popodnevnog programa – 6:1, 6:2, 6:7 (6:8), 6:3.

Iz prva dva seta za zaborav, sapeta i mlaka, branilac trona je pronašao sebe u trećem, ali se njegov protivnik nije pokolebao u potonjem.

Sinner, sasvim sigurno osokoljen pobjedama protiv Đokovića i u singlu i u igri parova u polufinalnom okršaju Italije i Srbije na završnom turniru Davis kupa u Malagi potkraj prošle godine, uzeo je najboljeg tenisera na svijetu pod svoje od početka.

U prvom setu je prvi brejk načinio za vođstvo sa 2:0, a drugi da povede s 5:1.

U drugom je prvu priliku dočekao da stekne prednost s 2:1, a drugu za 5:2.

Budući da je svih pet prethodnih pobjeda izvojevao maksimalnim rezultatom, bio je u seriji od 17 setova.

Prevlast je držao na svojoj strani u svim elementima, s gotovo besprijekornom realizacijom na prvi servis i s mnogo manje grešaka nego što ih je pravio njegov nesigurni suparnik. Italijanski teniser je imao po četiri u oba seta, a branilac trona 15 i 14!

Poslije samo 73 minuta igre Đokovića je nosio vir kao protiv Sinnera u četvrtfinalu Wimbledona 2022.

Tada ne samo da se iskobeljao nego je i tron sačuvao. I tako još sedam puta na svim turnirima Grand Slama osim u Melburnu, gdje jedino nije imao takav veličanstveni potpuni preokret.

Znajući iz kakvih se sve živih blata čupao, nada je i dalje tinjala ispod strepnje, ali je bilo jasno da je sada preko puta Sinner koji je značajno napredovao i od vimbldonskog duela prošle godine, u svom jedinom prethodnom polufinalu na Grand Slamu, kada je Đoković vukao sve konce igre (3:0).

Kad je đavo odnio šalu, desetostruki osvajač je krenuo da igra i da bude konkurentan. Očvrsnuo je. Počeo je odlučnije da napada, stekao je sigurnost.

Vidjelo se to i po rezultatu. Iako je Sinner držao korak, nije dolazio u priliku da načini brejk, što mu je s neočekivanom lakoćom polazilo za rukom u prva dva seta.

Na 5:5 i 40:40 na Đokovićev servis usljedila je pauza od nekoliko minuta zbog komešanja u publici. Sva je prilika da je starijem gospodinu pozlilo, jer ga je medicinski tim sproveo sa tribine.

Đoković je asom i dobro pripremljenim napadom zatim održavao prednost, ali je Sinneru pripao i sljedeći gem na svoj servis.

Sudbina meča se lomila u taj-brejku.

Đoković je dva puta ima dva poena zalihe (2:0, 4:2), Sinner ga je stizao. Pošto su mu pripala oba na Đokovićev servis, Italijan je i poveo s 5:4 i imao je servise za pobjedu.

Prva šansa da dođe do meč-lopte izbijena mu je iz ruku Đokovićevim prefinjenim lobom, najelegantnijim i najljepšim potezom do tada, ali ju je Sinner ipak stekao (6:5). Kamen sa srca je pao kad je njegov forhend završio u mreži.

Od Sinnerove meč-lopte stglo se i do Đokovićeve set-lopte i do četvrtog seta. Najboljem na svijetu su na ivici ambisa pripala tri poena uzastopce – 8:6.

Sva sreća da četvrti set nije počeo kao prvi. Đoković je u drugom gemu odagnao opasnost od tri suparničke brejk-lopte (1:1), ali sljedeći put je popustio na prvoj (1:3).

Sinner je održao korak do najveće pobjede u karijeri.