U raciji na zabačeno selo u Afganistanu ubija se ostarjeli šef Al Kaide kojeg traži FBI. Zaplijenjuju se poruke upućene terorističkim ćelijama širom svijeta. Brzo slijede dva udara dronom na militante na sjeverozapadu Sirije.
Tek poneki objavljeni detalje oktobarske racije usmjerene na starijeg militanta Al Kaide, Husama Abd-al-Raufa, u afganistanskoj provinciji Ghazni, otkrili su kako teroristička skupina nastavlja napredovati u Afganistanu pod talibanskom zaštitom i ostaje povezana s drugim franšizama širom svijeta.
Spremaju li napade?
Pokazali su to izvještaji afganistanskih obavještajnih službi koji sud dostavljeni CNN-u.
Ova moćna američka medijska mreža objavila je ekskluzivnu priču o Al Kaidi i njenom trenutnom statusu.
Kako navode, operacija protiv al-Raufa otkrila je mrežu Al Kaide između Afganistana i Sirije, rekao je jedan afganistanski dužnosnik. Deseta dana nakon toga desila su se dva američka napada na militante Al Kaide u sirijskoj provinciji Idlib. Međutim, američki dužnosnici umanjuju povezanost ta dva događaja.
Pored toga, pišu, ranije neotkriveni detalji akcije protiv al-Raufa pridonose slici koliko su čvrste veze Al Kaide s talibanima. Sada je "mnogo dublje nego što mislimo", rekao je visoki dužnosnik. "To nije samo sada ideološka veza, to je i obiteljska veza. Postoje međusobni brakovi. A to je talibanima nemoguće zaustaviti i ne dopustiti Al Kaide da učini nešto izvan" zemlje.
Isti dužnosnik je rekao da talibani dobivaju utočište Al Kaidi u zamjenu za stručnost u prikupljanju sredstava i izradu bombi. Teroristi "prikupljaju novac iz različitih dijelova svijeta i daju ga talibanima", objasnio je dužnosnik.
"Oni obučavaju bombaše samoubice i pomažu im u strateškom razmišljanju. Za uzvrat, talibani im pružaju sklonište."
Ova informacije i detalji koji ukazuju na povezanost Afganistana sa Al Kaidinim ćelijama širom svijeta nikako ne idu u koristi administraciji Joa Bidena koji je naredio povlačenja američkih snaga iz te države.
Najjači argument Bidena bio je za izlazak vojske iz najdužeg američkog rata jeste da teroristička organizacija nije više prijetnja Amerikancima iz Afganistana.
Najavljujući povlačenje, rekao je da su SAD otišle u Afganistan kako bi bile sigurne da se "ne mogu koristiti kao baza s koje ćemo ponovno napadati našu domovinu". S "degradacijom" Al Kaide, "postigla je taj cilj", tvrdio je Biden.
Ipak, u nizu intervjua koje je CNN radio u Kabulu, afganistanski dužnosnici prikazali su terorističku skupinu koja uživa u udobnom skloništu u područjima pod kontrolom talibana.
Jedan afganistanski dužnosnik iznio je posebno zabrinajvajuću i šokantnu tvrdnju: Teroristima je potrebno još 18 mjeseci da dođu u fazu pokretanja napada na Zapad i da je sposobna pokrenuti regionalne napade iz Afganistana do kraja godine.
Povlačenje američke vojske iz Afganistana treba biti završeno do 11. septembra, a upravo taj datum se navodi kao početak naglog rasta aktivnosti terorista.
Ovi izvještaji pokazuju i da su Talibani prekršili sporazum koji su postigli s ranijom administracijom SAD koju je vodio Donadl Trump.
Naime, jedan od uvjeta za mir i povlačenje bio je da Talibani neće sarađivati s terorističkim skupinama niti im pružati utočište.
U prvoj tački sporazuma stoji da će pobunjenička skupina "spriječiti upotrebu zemlje Afganistana od strane bilo koje skupine ili pojedinca protiv sigurnosti Sjedinjenih Država i njihovih saveznika".
Visoki afganistanski obavještajni dužnosnik rekao je da je mirovno obećanje Trumpovoj administraciji "bilo samo poput šale među njima. Znali su da se to neće dogoditi".
Afganistanski dužnosnici citirali su ranije neotkrivene detalje o oktobarskoj akciji usmjerene na al-Raufa, poznat i kao Abu Muhsen al-Masri, kao dokaz rasta Al Qaede.
Preminuo je od ozljeda ubrzo nakon što su ga privele afganistanske specijalne snage u malom selu Kunsaf, pod kontrolom talibana, u provinciji Ghazni.
Šta su otkrile poruke
Bio je predmet naloga za hapšenje koji je raspisao sud na Manhattanu 27. decembra 2018. zbog "zavjere radi ubijanja državljana Sjedinjenih Država" i "pružanja materijalne podrške stranoj terorističkoj organizaciji", objavio je tada FBI.
U posljednjem desetljeću objavio je niz audio zapisa i videozapisa putem medijskih kanala Al Kaide. Ponekad je ometao "lažljivca u zloj Bijeloj kući koji tvrdi da će povući njihove snage iz Afganistana jer je misija završila".
U drugim tačkama, prezirao je Britaniju i Sjedinjene Države zbog rasista.
Visoki afganistanski dužnosnici rekli su da se egipatski državljanin skrivao u Afganistanu otkako je 2014. napustio Pakistan, komunicirajući sa ćelijama Al Kaide u drugim zemljama. Drugi afganistanski dužnosnik dodao je da određene poruke pronađene na osobnom računaru al-Raufa pokazuju kriptiranu komunikaciju s drugim stanicama Al Kaide u Siriji i Pakistanu.
"Bio je u kontaktu s drugim ključnim članovima Al Kaide u ostatku svijeta. Imao je neke operativne programe", rekao je odvojeno visoki afganistanski obavještajni dužnosnik.
Dužnosnik je odbio dati više detalja, pozivajući se na protuteroristički rad, ali je dodao: "Talibani su njega vrlo dobro zaštitili."
U porukama koje su pronađene na njegovom računalu, al-Rauf je rekao kolegama iz Al Kaide da bi se Afganistan mogao uskoro vratiti na svoje mjesto prije 11. septembra, odnosno - mogao bi ponovo postati centar terorističke grupe, rekao je visoki dužnosnik. Izrazio je zabrinutost da bi sljedeća faza povlačenja SAD dovela do toga da Afganistan "postane baza, uporište za one ljude koji organiziraju napade izvan zemlje".
S druge strane, visoki obavještajni dužnosnik s kojim je razgovarao CNN rekao je da trenutno nema nijedan dokaz koji bi sugerirao da Al Kaida planira operacije izvan Afganistana.
"Ali oni ulaze u novo mjesto reorganizacije, a zatim obavljaju misije šireg opsega", rekao je, dodajući da je pritvorenik iz operacije al-Rauf pružio dokaze o tome tokom ispitivanja.
Suhail Shaheen, glasnogovornik talibana u Dohi, koji više voli ime Islamski Emirat, rekao je za CNN da navodi "nisu istiniti".
Rekao je da je vlada u Kabulu posljednja dva desetljeća željela "stvoriti sumnju kako bi strane snage ostale", pa će "one tada ostati na vlasti i imati milijarde kako bi povećale svoje bankovne račune".
Shaheen je rekao da je sporazum Emirata sa Sjedinjenim Državama precizirao da neće dopustiti da se Afganistan koristi za napad na Sjedinjene Države ili njihove saveznike.
"Ako to učinimo, sami sebi stvaramo probleme i u Afganistanu neće biti mira. Rat nakon rata. To je protiv našeg interesa." Rekao je da su nakon potpisivanja sporazuma sa SAD u Dohi njihovi vojni zapovjednici okupljeni i da je ta obveza obrazložena na sastanku, a zatim i u pismu.
Tada je poslano drugo pismo, rekao je Shaheen, u kojem je njihovo vodstvo reklo da će bilo koji član talibana koji prekrši dogovor odmah biti otpušten i izveden na sud. Rekao je da su u to uključeni i borci iz susjednog Pakistana. "Svi", rekao je.
U jednom drugom američkom izvještaju, objavljenom početkom januara ove godine navodi se kako Al Kaida "jača u Afganistanu, nastavljajući s Talibanima, pod zaštitom Talibana".
Ko je šef Al Kaide u Afganistanu?
To se ne zna tačno. Visoki afganistanski dužnosnik odbio je imenovati trenutnog čelnika Al Kaide u Afganistanu i rekao da je tehnički Ayman al-Zawahiri ostao šef grupe od smrti Osame Bin Ladena 2011.
"Naša obavještajna služba još uvijek sugerira da je al-Zawahiri negdje u Pakistana, ali nemamo jasne podatke o njegovom tačnom mjestu."