blage reakcije

Šokantan zaokret: Je li Izetbegović pustio Osmicu ‘niz vodu’?

Svakome ko pomno prati politička dešavanja, posebno ona oko SDA i njenih isturenih kadrova, nije mogao da ne zapazi ogromnu razliku u ponašanju, javnom nastupu i samouvjerenosti Bakira Izetbegovića kada je u pitanju hapšenje Osmana Mehmedagića Osmice.

Osmica važi ili je važio za jednog od najodanijih kadrova Izetbegovića, koji je zbog njega bio spreman rasturiti i državnu vlast, samo kako bi ga ostavio na poziciji šefa OSA-e. Naravno, motiv nije čisto prijateljski ili nedajbože patriotski, nego čisto interesni.

No, svejedno, Osmica je uživao veliko povjerenje bračnog para jer je bio slijepi izvršilac njihovih naredbi, prohtjeva i želja.

Zato nisu iznenadile silovite reakcije i Izetbegovića i svih SDA ekspozitura, što zvaničnih, što nezvaničnih, kada je Osmica prvi put uhapšen zbog falsificiranja diplome.

Izetbegović je tad pokrenuo narativ da se radi o udaru na Bošnjake.

"To je jedna nevjerovatna upornost Tužilaštva Bosne i Hercegovine, odnosno, tužioca koji se bavi direktorom OSA-e. Ovo je četvrti ja mislim pokušaj da se kriminalizira, da se kompromituje direktor OSA-e.Tužilaštvo se nažalost sve više bavi politikom, i to se bavi Bošnjacima pozicioniranim. Jer, imamo procese koje vodi Tužilaštvo u odnosu na naša dva ministra, gospođu Turković, Cikotića, u odnosu na našeg premijera. Bave se Kliničkim centrom. U isto vrijeme prolaze, da tako kažem, vozovi kada su u pitanju Srbi i Hrvati", rekao je tad Izetbegović.

Njegove perjanice, poput Salke Zildžića, tada su sa ostalim botovima i raznoraznim udruženjima, organizirali proteste ispred Tužilaštva BiH, tražeći puštanje Mehmedagića. Išlo se toliko daleko da se hapšenje Osmice predstavljalo kao državni udar, a čak se oglasio i reis-l-ulema Husein ef. Kavazović.

Za njega je to bio politički proces.

"Jadna je državna administracija koja vodi međusobne političke ratove, a ne bavi se zaštitom države i državnog poretka. Već duži period čelnici državnih institucija se međusobno obračunavaju. Sve je to jadno i bijedno", kazao je za Kavazović.

No, sve je iznenadila 'glasna tišina' nakon što je Osmica uhapšen prošle sedmice. SDA-u je trebalo skoro sedam dana za reakciju, koja je na kraju bila šokanto mlaka.

Prvo se zapravo oglasila Sebija Izetbegović, koja je Osmici dala podršku, ali je istakla da ipak treba poštovati sudske odluke i procese.

U saopćenju SDA, ta je teza ponovljena.

A, možda i najhladniji u reakciji večeras je bio sam Izetbegović. Dok su iza njega stajali Haris Zahiragić i Fadil Novalić, Izetbegović je kazao da će se 'vidjeti šta će biti s ovim slučajem'.

"Niko nije iznad zakona, svi trebaju da odgovaraju za prekršaje. Ali isto tako niko nije kriv dok se do ne dokaže kroz postupak", naveo je Izetbegović.

Ovo 'niko nije iznad zakona' bilo je nezamislivo čuti u prvom krugu hapšenja za Osmicu.

Postavlja se pitanje zašto su reakcije Izetbegovića i SDA ovako mlake i toliko tihe, da paraju uši?

Sudeći prema datumima i vremenskim okvirima u kojima su Osmica i Debevec prisluškivali sudije i uposlenike Tužilaštva BiH moguće je zaključiti da su se zanimali za predmet 'Diploma' i 'Respiratori'. Osmicu je posebno zanimalo šta će tužioci reći po pitanu saslušanja Asima Sarajlića, ali i Sebije Izetbegović.

Moguće je da se upravo tu krije izvor SDA-ovske tišine. Izetbegović ne želi previše 'talasati' sa tim slučajem jer se boji konsekvenci, a istovremeno - mora Osmici pružiti bar privid da je uz njega. Posebno u trenutku kada su već Osmicini najbliži saradnici počeli da se okreću protiv Izetbegovića.