čeka se budžet

Šokantna računica Reutersa: Rusiji za 50 posto skočila zarada od nafte i plina. Evo kako

Ruski prihodi od nafte i gasa u junu bi trebalo da porastu za više od 50 posto na godišnjem nivou na 9,4 milijarde dolara, pokazuju proračuni Reutersa, nakon smanjenja subvencija rafinerijama i odražavajući sposobnost ruske privrede da ograniči uticaj sankcija.

Ovi prihodi su bili najvažniji pojedinačni izvor gotovine za Kremlj, čineći oko trećinu do polovinu ukupnih federalnih budžetskih postupaka u posljednjoj deceniji.

Vojni sukob u Ukrajini potaknuo je Zapad da uvede više sankcija koje imaju za cilj suzbijanje ruskih prihoda od nafte i gasa koji čine oko trećinu federalnog budžeta zemlje.

Rusija je bila u mogućnosti da preusmjeri izvoz nafte iz Evrope u Indiju i Kinu, obezbjeđujući tako potrebne finansijske tokove za svoj budžet, koji je u deficitu jer Moskva troši mnogo na odbranu i bezbjednost.

Proračuni Reutersa pokazuju da će ruski junski prihodi od nafte i gasa biti 814 milijardi rubalja (9,4 milijarde dolara), što je povećanje sa 794 milijarde rubalja u maju i 529 milijardi rubalja u junu 2023.

Očekuje se da će se subvencije rafinerijama iz budžeta od maja smanjiti za 60 milijardi rubalja. Subvencije uključuju plaćanje poznato kao amortizer koji potiče rafinerije da prodaju svoj proizvod na domaćem tržištu umjesto da ga izvoze po višoj cijeni.

Ministarstvo finansija će 3. jula objaviti junski budžet.

Za 2024. kao cjelinu, vlada je u budžetu planirala federalni prihod od 10,7 biliona rubalja od prodaje nafte i plina, što je 21% više u odnosu na 2023., kada su slabije cijene nafte i pad izvoza plina smanjili prihod za 24%.

Rusija je značajno povećala izdatke za odbranu i sigurnost otkako je u februaru 2022. pokrenula ono što naziva specijalnom vojnom operacijom u Ukrajini, što je dovelo do dva uzastopna godišnjeg deficita koji premašuje 3 triliona rubalja, oko 2% BDP-a.

Finansirao ih je internim zaduživanjem i povlačenjem iz Fonda nacionalnog bogatstva (NWF).

Ruski predsjednik Vladimir Putin pozdravio je visoke stope ekonomskog rasta, rekavši da one nadmašuju zapadne ekonomije.

Ekonomija je porasla za 3,6% u 2023. nakon revidiranih kontrakcija od 1,2% u 2022. Ruski ekonomisti su istakli loš kvalitet ekonomskog rasta, rekavši da proizvodnja projektila i granata može doprinijeti većem BDP-u, ali nudi ograničenu korist stanovništvu.