Više od jednog od četvero djece mlađe od pet godina u svijetu živi u 'teškoj' nestašici hrane, upozorio je UNICEF, što znači da je više od 180 miliona u opasnosti od negativnih uticaja na njihov rast i razvoj.
"Ozbiljno siromaštvo u hrani opisuje djecu koja preživljavaju na teško oskudnim dijetama tako da konzumiraju samo dvije ili manje grupe namirnica", rekla je za AFP Harriet Torlesse, glavna autorica novog UNICEF-ovog izvještaja objavljenog u srijedu.
Izjavila je da je taj podatak šokantan u današnje vrijeme kada znamo šta treba učiniti.
UNICEF preporučuje da mala djeca svakodnevno jedu hranu iz pet od osam glavnih grupa - majčino mlijeko, žitarice, mahunarke, orašasti plodovi i sjemenke, mliječni proizvodi, meso, perad i riba, jaja, voće i povrće bogato vitaminom A i ostalo voće i povrće.
Ali 440 miliona djece mlađe od pet godina koja žive u oko 100 zemalja s niskim i srednjim prihodima izloženo je nestašici hrane, što znači da nemaju pristup pet grupa namirnica svaki dan.
Od toga, 181 milion doživljava ozbiljno siromaštvo hrane, jedući najviše dvije grupe namirnica.
"Djeca koja jedu samo dvije grupe namirnica dnevno - na primjer, rižu i malo mlijeka - imaju do 50 posto veću vjerovatnoću da će doživjeti teške oblike pothranjenosti", izjavila je čelnica UNICEF-a Catherine Russell u izjavi popraćenoj izvještaju.
Ta pothranjenost može dovesti do mršavosti, stanja abnormalne mršavosti koje može biti kobno.
Čak i ako ta djeca prežive i odrastu, "oni sigurno ne napreduju pa im je lošiji uspjeh u školi", kazala je Torlesse.
Ozbiljno siromaštvo kada je u pitanju hrana koncentrisano je u oko 20 zemalja, s posebno teškim stanjem u Somaliji, gdje je pogođeno 63 posto male djece, Gvineji (54 posto), Gvineji Bisau (53 posto) i Afganistanu (49 posto).
Iako podaci nisu dostupni za bogate zemlje, djeca u kućanstvima s niskim prihodima također pate od nedostataka u prehrani.