Predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko izjavila je da Rezolucija o genocidu u Srebrenici, koja je usvojena u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (GS UN), ima značajnu moralnu poruku kako za žrtve srebreničkog genocida tako i za Srbiju.
"Mogu samo da čestitam Bosni i Hercegovini što je usvojena Rezolucija koja ima značajnu moralnu poruku kako za žrtve srebreničkog genocida, ali i za Srbiju koja je posljednjih deset godina svojim ponašanjem provocirala donošenje takve rezolucije, to se pre svega odnosi na negiranje bilo kakve odgovornosti, glorifikovanje ratnih zločinaca poput Ratka Mladića, i naravno sve ovo što smo gledali poslednja dva meseca, i danas nastup predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Generalnoj skupštini UN-a, je neka vrsta moralnog kolapsa ove političke elite, ali je doprinela i kontaminaciji javnosti sa tezom da se u ovoj rezoluciji radi o genocidnosti srpskog naroda, što je, naravno, falsifikat pošto to ne postoji nigde ni u presudama. Sve su činjenice odavno poznate", rekla je Biserko za agenciju Anadolu.
"Ova Rezolucija je, ne samo opomena Srbiji nego na neki način opomena celom svetu u smislu da se momentalno na nekoliko mesta odvijaju ratni sukobi, neki sa genocidnim karakterom", dodala je.
Naglasila je da Rezolucija o genocidu u Srebrenici ima nekoliko važnih značenja.
"Ali to kako sada izgleda, Srbija neće biti još neko vreme spremna da pristupi tim preporukama, ali nadam se i očekujem od Zapada da odlučnije pritisne Srbiju da prihvati bar neke od tih proporuka i ponaša se shodno svim obavezama koje ima kao eventualni budući član Evropske unije", kazala je Biserko, napominjući da je vrlo važno da se Srbija podsjeti da ipak svijet posmatra šta ta država radi i kako se ponaša.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija (GSUN) usvojila je Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici glasale su 84 države, 19 je bilo protiv, a 68 suzdržanih.