istraživanje

SpaceX planira poslati 4 osobe na jedinstvenu misiju oko polova Zemlje

Posada od četiri putnika – predvođena milijarderom iz svijeta kriptovaluta – spremna je za lansiranje u kapsuli SpaceX-a, koja će ih odvesti preko Zemljinih polova, obilježavajući prvi put da su ljudi krenuli na ovakvu misiju.

Očekuje se da će grupa poletjeti s lansirne rampe na Floridi u okviru vremenskog prozora od 4,5 sata, koji počinje u ponedjeljak u 21:46 po istočnoameričkom vremenu.

Investitor iz Malte, Chun Wang, finansira misiju, koja je nazvana Fram2 po norveškom brodu koji je početkom 20. stoljeća prevozio ključne ekspedicije na Sjeverni i Južni po, piše CNN.

Wang je stekao bogatstvo rudarenjem bitcoina, a SpaceX-u je platio nepoznatu sumu novca kako bi realizovao ovu misiju. Pridružuju mu se troje polarnih istraživača, koje je upoznao tokom svojih putovanja po Zemlji: norveška filmska rediteljica Jannicke Mikkelsen, njemačka istraživačica robotike Rabea Rogge i australski avanturista Eric Philips.

Niko od članova posade nikada ranije nije putovao u svemir.

"Moje vlastito putovanje oblikovano je doživotnom radoznalošću i fascinacijom pomicanjem granica," rekao je Wang u petak tokom audio-događaja na Spaces platformi društvene mreže X, u vlasništvu Elona Muska, izvršnog direktora SpaceX-a.

Cilj misije Fram2 je realizacija jedinstvene misije koja također odaje počast fascinaciji posade polarnim istraživanjima, slijedeći primjer drugih inovativnih svemirskih turističkih putovanja, poput misije Inspiration4 iz 2021. godine.

Fram2 se izdvaja po tome što nijedna ljudska posada ranije nije direktno preletjela Zemljine polove iz svemira. Takav let zahtijeva putanju koja troši znatno više goriva u poređenju s orbitalnim misijama bližim ekvatoru.

Hladne polarne kape naše planete nisu vidljive ljudima na Međunarodnoj svemirskoj stanici, koja kruži blizu Zemljine ekvatorske linije. Do sada se misiji koja se najviše približila Zemljinim polovima smatra sovjetski let Vostok 6 iz 1963. godine.

Međutim, Vostok 6 je letio pod nagibom od 65 stepeni, dok će Fram2 ciljati nagib od 90 stepeni, što znači da će letjeti tačno pod pravim uglom u odnosu na ekvator.

Tokom misije, članovi posade će učestvovati u istraživanjima dajući vlastita tijela za naučne studije. Očekuje se da će naučnicima pružiti uvid u to kako njihova tijela reaguju na bestežinsko stanje i kako se prilagođavaju na svemirsku mučninu – uobičajen simptom kod astronauta.

Fram2 će provesti između tri i pet dana u svemiru prije nego što se vrati na Zemlju, s predviđenim slijetanjem u okean uz obalu Kalifornije.