Španske vlasti sumnjaju da su nasilne grupe bile dio rulje koja je udarila španskog premijera i zasula blatom kralja i kraljicu, rekao je u ponedjeljak ministar unutrašnjih poslova Fernando Grande-Marlaska.
Tokom njihove posjete Paiporti, jednom od najrazorenijih područja u poplavama u Valenciji, u kojima je poginulo najmanje 217 ljudi, grupa ljudi izrazila je bijes gađavši blatom kralja Felipea VI i kraljicu Letiziju.
Ministar unutrašnjih poslova Fernando Grande-Marlaska rekao je da je premijer Pedro Sanchez također "primio udarac" u jeku napetosti.
🚨🇪🇸 King Filipe of Spain getting pelted as he attends flooded areas of Spain
— Concerned Citizen (@BGatesIsaPyscho) November 3, 2024
Perhaps the Spanish are furious due to understanding the real potential reasons & causation for the floods, which are now responsible for over 200 deaths now & thousands of homes destroyed. pic.twitter.com/Fx1Vy0LU61
Marlasca je kazao da su snimljeni demonstranti koji su mašući motkama i lopatama bacili predmete na premijera Pedra Sancheza, te da je on evakuisan.
Dok je odlazio, demonstranti su razbili prozore i polomili ogledalo jednog vozila u njegovoj koloni.
Španski kralj i kraljica udareni su uprkos uvredama, ostali da razgovaraju sa ogorčenim demonstrantima.
"Pustit ćemo da istraga ide svojim tokom… ali je očigledno da je postojao razuman minimum organizacije nekih marginalnih nasilnih grupa koja se mora najoštrije osuditi", rekao je Grande-Marlaska.
Rekao je da očekuje da će vlasti u narednim danima ili satima ponuditi više novosti, ne samo o osobama koje su uključene, već i o okolnostima incidenta.
Constitutional monarchies survive in our democracies while the royal family is uncontested. In Spain the King has been contested for many years, and today he is physically assaulted and called an assassin even in a right-wing conservative stronghold. https://t.co/QEkkmowWvz
— Filipe Henriques (@filipewithf) November 3, 2024
Španski list "El Diario" javlja da je krajnje desničarska grupa Revuelta na WhatsAppu preuzela zasluge za razbijanje vozila i udaranje Sancheza štapom u leđa.
Druga ekstremno desničarska grupa upozorila je na Telegramu sljedbenike da će vlasti posjetiti to područje, pozivajući "sve da odu tamo i čekaju ih".
Sanchez je priznao "patnju i bol naroda Paiporta", ali je odbacio nasilje.
Španski kralj Felipe VI također je izjavio da razumije "bijes i frustraciju" stanovnika, ali je također pozvao demonstrante da ne vjeruju svemu što se objavljuje na internetu jer se dezinformacije o poplavama brzo šire na društvenim mrežama.
Napad na kralja i premijera desio se u jeku sve napetije političke situacije u Španiji.
Žrtve poplava također su frustrirane sporim odgovorom na katastrofu i što vlasti još uvijek nisu dosegle neke oblasti. Uprkos hiljadama vojnog osoblja spremnog za raspoređivanje, samo stotine je pozvano na teren.
Sanchez je u subotu rekao da je centralna vlada spremna dati vlastima Valencije sve što žele i da su samo morali tražiti. Također je najavio dodatnih 5.000 vojnika.
Glavni španski opozicioni lider, Alberto Nunez Feijoo zasad nije osudio napade.
Sindikat krajnje desničarske stranke Vox ponudio je besplatne pravne savjete onima koji su uključeni u napade na Sancheza.