Podignute su optužnice protiv četvero zaposlenika NIS Petrol Romania SRL zbog odavanja službene tajne Rusima zainteresiranima za rumunska naftna i plinska polja, a sličan se skandal dogodio i 2014.
Trećeg oktobra ujutro započela je koordinirana akcija rumunske Uprave za istraživanje organiziranog kriminala i terorizma (DIICOT), Teritorijalne službe u Temišvaru, domaće obavještajne službe SRI te vanjske obavještajne službe SIE, uz podršku Žandarmerije, prilikom koje je obavljen pretres devet lokacija – šest u Temišvaru i tri u Bukureštu, među kojima je i sjedište NIS Petrol Romania SRL kompanije – kćeri kompanije Naftna industrija Srbije – NIS Gazpromnjefta, kao i domovi nekih djelatnika.
Između ostalih, urede i domove odgovorne osobe za sigurnost IT sistema NIS Petrol SRL, te jednog informatičkog inženjera, a obojica su živjeli i radili u Bukureštu. Oni su ispitani putem video-linka. Od ostalih osumnjičenih, četvorica su državljani Moldavije, sa stalnim boravištem u Rumuniji.
Kompleksna istraga
Prema neslužbenim saznanjima koje iznose rumunski mediji, predmet istrage je nezakonito pribavljanje i otkrivanje povjerljivih podataka, klasificiranih kao službena tajna, Rusima zainteresiranima za rumunska naftna i plinska polja.
“Nakon izvršenih pretraga izuzeto je više dokumenata i nosača podataka, a osam osoba privedeno je na ispitivanje u Upravu za istraživanje organiziranog kriminaliteta i terorizma”, saopštio je DIICOT.
Protiv četiri osobe dovedene na saslušanja (strani i rumunski državljani), tužitelji Uprave za istragu organiziranog kriminala i terorizma – Teritorijalne službe Temišvar podigli su optužnice zbog počinjenja kaznenih djela odavanja službenih tajni ili podataka čije je objavljivanje zabranjeno, za neovlašteni prijenos računalnih podataka, te njihovo zadržavanje.
Optuženi su kao zaposlenici podružnice multinacionalne kompanije (koji imaju upravljačke ili druge odgovornosti unutar kompanije, ili nemaju potrebna ovlaštenja za obavljanje određenih poslova unutar te kompanije), prekršili metodološke norme koje su morali primijeniti sukladno Zakonu o nafti, odnosno procedure koje je propisala Nacionalna agencija za mineralne resurse, i da su poslali podatke koji nisu za javnost o fondu resursa (rezervama minerala) u Rumunskoj kompaniji iz istog konzorcija u Srbiji.
Prema izvještaju rumunske novinske agencije Agerpress, istraga je iznimno kompleksna i fokusirana je na istraživanje nafte i plina, koje je NIS Petrol provodio od 2014. godine, kada su započela 3D seizmička istraživanja potencijalnih rezervi nafte i plina u rumunskom dijelu Banata, i to u mjestima Cenad, Dudeştii Vechi, Valcani, Beba Veche, Tomnatic, Teremia Mare, Comlosul Mare, Gottlob and Sânnicolau Mare.
NIS Petrolu je tada izdata urbanistička dozvola za izgradnju prve istražne bušotine za naftu i plin. Prema dokumentu koji je potpisao tadašnji načelnik općine Dudeştii Vechi, Gheorghe Nacov, bušenje nafte i prirodnog plina trebalo se provoditi na dubini od 2500 metara na zemljištu izvan sela, na površini od oko 2000 metara kvadratnih, za koje je kompanija dobila pravo eksploatacije na rok od 15 godina.
Međutim, mještani su spriječili završetak postavljanja istražne bušotine, nakon protesta protiv radova, jer je bušotina bila na udaljenosti manjoj od kilometra od prvih kuća.
Nije im prvi put
NIS Petrol bio je zainteresiran za istražna polja u blizini granice sa Srbijom, prije svega zbog blizine rafinerije nafte u Pančevu. U Rumuniji, pored istražnih bušotina, NIS Petrol posjeduje i 17 benzinskih pumpi, najviše u zapadnom dijelu zemlje, odakle se gorivo dobavlja iz rafinerije u Pančevu, a dijelom i od Petroma.
Prema pisanju portala rumunske PRO TV, ime kompanije NIS Petrol se pojavilo u identičnom skandalu 2014. Tada je jednog srbijanskog geologa granična policija navodno spriječila da iz zemlje iznese podatke i informacije vezane za rumunska nalazišta nafte i plina.
Kod sebe je imao papirnatu dokumentaciju i elektronički uređaj za pohranu podataka. Istragu su proveli tužitelji Ureda tužiteljstva u okugu Timiș, ali je nakon nekog vremena istraga zatvorena. Srbijanski državljanin nije krivično gonjen.
Nema državljana Srbije
Ni iz NIS Petrola SRL, kao ni iz NIS Gazpromnjefta se još nisu oglasili povodom ovog slučaja. Međutim, Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić je izjavio povodom upada rumunske policije u sjedište NIS Petrola u Temišvaru i odvođenja nekoliko osoba na ispitivanje, da među njima nema državljana Srbije i da to nema nikakve veze sa Srbijom, prenosi N1.
“U većinskom je vlasništvu Rusije, vidjet ćemo šta je bilo, tražit ćemo dodatne informacije od rumunskih prijatelja”, rekao je Vučić novinarima u Budimpešti, navodeći da je NIS kupio svoje kompanije “kćeri” u više zemalja, da je sada ta jedna podružnica kompanije u Rumuniji optužena za “špijunažu ili odavanje službene tajne”.
“Samo nam je to falilo. E, sad objasnite da to nema veze sa srpskom državom, izaći će svuda po svjetskim vijestima i bit će NIS iz Beograda, ali šta ćete”, izjavio je Vučić, a prenio N1.