Dok Milorad Dodik, predsjednik RS sve više radikalizira političku situaciju u Bosni i Hercegovini, nasrćući neustavnim zakonskim rješenjima i prijetnjama na ustavni poredak BiH, istovremeno se bori za ostanak SNSD-a u vlasti na državnom nivou.
Pokazuje to i grčevita borba za kontroliranim radom Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, gdje njegov SNSD potpomognut s HDZ-om BiH ne dozvoljava smjenu Nikole Špirića, predsjedavajućeg Doma.
Naime, za sutra je SNSD-ov Nikola Špirić zakazao hitnu sjednicu Doma naroda na čijem dnevnom redu su izmjene i dopune Zakona o plaćama u institucijama BiH, a potpuno je ignorisao to što je 18. februara prekinuta sjednica na čijem je dnevnom redu bio zahtjev za njegovu smjenu koji je potpisalo pet delegata tog doma.
Podsjećamo, ta sjednica je prekinuta nakon što se delegati HDZ-a BiH nisu pojavili na sjednici nakon pauze čime su oborili kvorum.
Da SNSD-u nije stalo da ostane u vlasti, oni bi poštovali odluku većine i u PSBiH bi djelovali kao opozicija i ni sa čim ne bi bila narušena njihova prava, jer je promjena parlamentarne većine demokratski i uobičajen čin u normalnim zemljama.
Ovako, SNSD i Milorad Dodik žele zadržati poluge moći i beneficije koje im donosi vlast na državnom nivou, dok istovremeno pokušavaju urušiti ustavni poredak zemlje.
Špirić je zakazao sutrašnju sjednicu bez ikakvog objašnjenja delegatima, zašto nije zakazao i nastavak ranije prekinute, hitne sjednice Doma naroda PSBiH, a ni HDZBiH nije obrazložio razloge zbog čega su bojkotovali tu sjednicu, iako su se pojavili na početku tog zasjedanja.
S obzirom na stavove HDZBiH tokom ranija dva pokušaja smjene Špirića koju Dragan Čović, u to vrijeme predsjedavajući Doma nije htio staviti na dnevni red sjednica Doma, jasno je da HDZBiH spašava kadrove SNSD-a od smjena, uprkos tome što većina delegata tvrdi da se radi o kršenju Poslovnika.
Zahtjev za smjenu Špirića i za hitnu sjednicu zakazanu, pa prekinutu 18. februara potpisali su Nenad Vuković (PDP), Želimir Nešković (SDS), Kemal Ademović (NiP), Zlatko Miletić (ZNG) i Ilija Cvitanović (HDZ 1990).
Kako saznaje Raport zbog ignorisanja razgovora i potrebe nastavka sjednice prekinute 18. februara koja je trebala okončati glasanjem o Špirićevoj smjeni, ovo pitanje bi moglo biti ponovo potencirano na sutrašnjoj sjednici Doma naroda PSBiH.
Naravno, ukoliko bude kvoruma za njeno održavanje, ali u svakom slučaju sutrašnji dan donijet će puno jasniju sliku o budućim dešavanjima u BiH.