Zagovaranjem pravih sportskih i životnih vrijednosti, zdravog življenja te afirmacijom inkluzije u sportu zvanično je otvoren 3. Olimp Karate/Parakarate Summit u Sarajevu.
Ovaj regionalni događaj, seminarskog tipa, okuplja brojne predstavnike i članovi karate klubova iz Bosne i Hercegovine i zemalja regiona, ali i predstavnike srodnih sportskih udruženja i aktuelne osvajače sportskih odličja na međunarodnoj sceni.
Traje do 15. decembra
Program će trajati do nedjelje 15. decembra, a prvi u nizu uspješno realiziranih dešavanja je prvi okrugli stol.
Tema „Pozitivni obrasci i zdrave navike za kvalitetan život“ je okupila osobe koje svojim sportskim duhom i postignućima inspiriraju širu javnost i služe kao paradigma zdravih navika i načina života u Bosni i Hercegovini.
Životni stil modernog čovjeka sve više podliježe brzim promjenama, ali često i pogrešnim navikama koje značajno utječu na njegovo zdravlje.
Povećana prisutnost nezdrave hrane, sjedilački način života i kontradiktorne informacije o tjelovježbi i ishrani dovode do konfuzije većine stanovništva.
Najuspješniji alpinista i triatlonac, ali prije svega humanista, Tomislav Cvitanušić govoreći o ovoj temi naglasio je ulogu svakoga od sportista, a to je promoviranje i zagovaranje ispravnih obrazaca i dosljednost u tome, iako nam se može činiti da naše riječi ne dopiru tamo gdje je potrebno.
Rezultat discipline i kontinuiteta
Vodilja u njegovom radu je i stih iz pjesme Hamze Hume, kojeg je citirao na samom početku.
"Jer moj put nije staza utrta […] oni koji biraju puteve utrte ne pale svjetla onima koji dolaze", aludirajući da ne odustajemo, jer djeca i mladi zapravo uče po nekom modelu, a potrebno im je dati pravi primjer.
Za svoje uspjehe Cvitanušić navodi da su „rezultat discipline i kontinuiteta, dosljednosti u ishrani i tjelovježbi“ te da se to prvenstveno postiže mindsetom, tj. načinom razmišljanja koji postavlja i planira svakodnevne prioritete i vrijeme, koje kada pravilno rasporedimo imat ćemo ga ustvari dovoljno i za sebe, kao i za poklon drugima.
Rekreativcima Cvitanušić savjetuje da preispitaju svoje motive za vježbanjem, da mijenjaju paradigme i da stave u fokus mentalno i fizičko zdravlje i sreću, a ne samo fizički izgled i ljepotu.
Prof. dr. Lejla Šebić s Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu, nekadašnja svjetska prvakinja u natural body bulidingu, uspješna ritmička gimnastičarka i osoba koja je posvetila svoj cijeli život sportu, kod pogrešnih navika i obrazaca u vježbanju sugerira da:
"Trebamo slušati vlastito tijelo i njega koristiti prije rekvizita i utega. Opterećenje je potrebno dozirati postepeno, ne žuriti te voditi brigu o opravku. Sve suprotno dovodi do povrede".
O ishrani, Šebić navodi da ona mora biti raznovrsna i balansirana, te da su potrebni svi makro i mikronutrijenti da zadovolje potrebe, a da obroci trebaju biti redovni i umjereni.
Bivši karate reprezentativac Jugoslavije i prvi selektor bh. karate reprezentacije 90-ih, Ivan Ivandić unio je decenije svog iskustva u diskusiju tokom okruglog stola.
Ivandić je potcrtao da su borilačke vještine za njega više od sporta, jer "osim fizičkih donose ogromne benefite za mentalno zdravlje“, kako navodi te dodaje:
"Djeca i omladina se u najranijoj dobi kroz karate uče samokontroli, koncentraciji i poštovanju. Sportske aktivnosti su i dobar vid odvajanja od društvenih mreža i ekrana".
Pravilno disanje
Organizator događaja i predsjednik Karate kluba Olimp iz Sarajeva, Goran Đekić, dipl. prof. kineziologije, fizioterapeut, bivši prvak svijeta u karateu te selektor ženske bh. reprezentacije govoreći o temi obrazaca i nepravilnih navika kreće prvo od klasifikacije, pa tako imamo treniranje, aktivnosti i vježbanje.
Mnogi trčanje smatraju treningom ili vježbanjem, a zapravo je aktivnost.
Potom, zaboravlja se prvenstveno pravilno disanje, kao osnova za bavljenjem sportom, gdje dok nepravilno dišemo zapravo trujemo i zamaramo naš organizam, o čemu se rijetko ili gotovo nikako ne govori u javnom diskursu.
Nadalje, Đekić navodi značaj držanja tijela, tj. posture koja je bitna zbog našeg efikasnog kretanja, optimalnog položaja organa, kako bi oni u punom kapacitetu mogli vršiti svoju funkciju.
Ispravan pokret je bitan.
"Naše tijelo ne prepoznaje mišiće, nego prepoznaje pokrete“, navodi Đekić i na kraju ruši mitove o udobnoj obući, navodeći da zapravo preko stopala koja dodiruju tlo, bez ikakvih prepreka, primamo one prave signale koji izazivaju ispravan odgovor tijela, te utječu na njegovo držanje.
U pogledu ishrane, savremeni čovjek je sve više deblji i nezdraviji, smatra Đekić, a prema svom ličnom iskustvu najbolje performanse je postigao sirovom biljnom hranom.
Jasmin Porobić, nekadašnji karate reprezentativac i posvećeni sportista, karate sagledava kroz sinonime vještine i umjetnosti, kojima je oblikovao svoj cjelokupni život.
S okruglog stola je poručio da se više pažnje treba posvetiti produženjem ciklusa treniranja, jer ako takmičarska dob prestaje, sportovi s pojasevima uvijek nude neki novi izazov.
Sklad duha i tijela
Tako je Porobić poznat po uspješnom radu sa seniorskim grupama. Mladima poručuje da se zdravo hrane, balansiraju sport i obrazovanje te da vode posebnu brigu o mentalnom zdravlju.
"Sport je sklad duha i tijela“, zaključuje Porobić.
Da se posao i sport mogu uspješno kombinirati potvrđuje Dino Tabaković, nekadašnji karatista, a danas triatlonac, učesnik Ironman takmičenja, zajedno sa Cvitanušićem.
Posmatrajući svoju sportsku karijeru zaključuje da je mentalna priprema najvažnija i daje joj posebnu prednost.
"Mentalna higijena i snaga su zapravo faktori koji odlučuju o tome jeste li šampion ili ne…“, tvrdi Tabaković i dodaje da „samo mentalna snaga pomjera granice!“.
O važnosti mentalne pripreme, posebno kod takmičenja, svi prisutni su se složili, prisjećajući se svojih početaka kada su bez adekvatne mentalne spremnosti gubili borbe.
Tabaković mlade i rekreativce savjetuje da odrede jasan dugoročni cilj, da strpljivo razviju i slijede plan, te da iniciraju dnevne korake i slave svakodnevne male pobjede na tom putu.
Osvajači međunarodnih odličja
Naredni okrugli stol obrađuje temu inkluzije u sportu, a u seminarskom dijelu Summita za karatiste su predviđeni napredni karate programi kata i borbi, na repertoaru za vikend.
Instruktori programa su osvajači sportskih odličja na međunarodnoj sceni poput Enesa Garibovića, Vladimira Mijača, Kenana Nikočevića, Arijana Kočana i Senaida Veladžića.
Program za parakaratiste vodi Amir Omerdić, a veteranski program Ivan Ivandić. Jedno od najtraženijih imena među učesnicima i instruktorima svakako je i Ali Sofuoglu iz Turske, aktuelni karate prvak svijeta i Evrope te osvajač medalje na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine.
Ulaz je besplatan za gledaoce tokom vikenda u periodu od devet do 20 sati u dvorani R Sport Centra u ulici Patriotske lige bb u Sarajevu.