Kad te rivali gaze kao plitak potok, kad se posljednjeg pehara ne mogu sjetiti ni oni koji danas vode klub, kad novca nema ni na „mapi“, a gube maltene već osvojene titule, ko će biti kriv? Neko bi kritizirao upravu, drugi bi gnjev usmjerili prema igračima, treći trenerima, četvrti na sve njih zajedno...
No, u sarajevskom sportu nekako se, barem indirektno, svako malo pažnja usmjerava na sve popularniju kategoriju „sportskih radnika“ – investitore – bilo da su najavljivali ulaganja, pa odustali, bilo da nisu ispunili očekivanja ili su jednostavno krivi što se nisu ni pojavili, a „mi baš napravili investiciono orijentirani statut“.
Tri najveća sarajevska sportska brenda upravo su, svaki na svoj način, vezali (ili barem pokušali vezati) svoju sudbinu za bogate ulagače, mahom iz inozemstva.
Donosimo tri priče, o fudbalskim klubovima Željezničar i Sarajevo te Košarkaškom klubu Bosna Royal i njihove (ne)prilike sa investitorima. Za naše uvjete, to su veliki i trofejni kolektivi i sve što se dešava u njima itekako ostavlja značajne reperkusije za bh. sport.
Priča prva: Od Amidže do Amidže
FK Sarajevo pregurao je mnogo toga u bogatoj historiji. Preživjeli su na Koševu i famozno „doba viršli“, a da se ono ne ponovi, pobrinula se grupa istinskih entuzijasta čiji su napori na pronalasku strateškog partnera u inozemstvu urodili plodom krajem decembra 2013. godine.
Našli su bordo pregovarači partnere u dalekoj, ali prijateljskoj Maleziji, kod tamošnjeg milijardera Vincenta Tana. Igrajući i na notu sentimenta, Tan je prihvatio ponudu te, nakon pravnih akrobacija i promjene klupskog Statuta, postao vlasnik većinskih upravljačkih prava, odnosno gazda FK Sarajevo.
Navijači su dobili svog Amidžu, dočekali ga s oduševljenjem, a on im se odužio prijeko potrebnom finansijskom podrškom.
Navijači su maštali o grupnoj fazi evropskih takmičenja, što je bio i ostao san za naše klubove, dok se dominacija u bh. okvirima maltene podrazumijevala.
Iz te perspektive, Tanov (prvi) mandat ostao je zapamćen samo po jednoj tituli prvaka (2015) i Kupu BiH (2014). Tan je početkom marta 2019. većinski paket neočekivano prepustio svom poslovnom partneru Nguyenu Hoaiju Namu.
Vijetnamski biznismen je kupio 60 posto upravljačkih prava, Tan je zadržao 30 posto, dok je deset ostalo u rukama domaćih investitora.
Nam je postao idol navijača jer je 2019. osvojena dupla kruna. Euforija se pojačala godinu kasnije, kada je, uprkos epidemiji koronavirusa, burno proslavljena odbrana titule.
Činilo se da će i 2021. proteći u bordo boji, ali nevjerovatan rezultatski slom u drugom dijelu sezone i gubitak ogromne bodovne prednosti odnijeli su titulu. Uzroci sunovrata počeli su izbijati na površinu sredinom godine, kada je otkriveno da je Nam odavno zavrnuo “slavinu”, a na koncu i definitivno digao ruke od kluba.
Izostanak novca iz inozemstva domaće snage u klupskom menadžmentu nisu znale nadoknaditi, pa se i u novu sezonu ušlo u tamnim nijansama.
Zbog toga je ponovni povratak Tana na mjesto većinskog ulagača u septembru, umjesto Nama, predstavljen kao spas.
Raspoloženje je skočilo još više nakon što je objavljeno da tridesetak procenata vlasništva ide u ruku američkog biznismena bh. porijekla Ismira Mirvića, Tanovog poslovnog partnera, koji je preuzeo funkciju predsjednika i aktivno se uključio u rad kluba.
No, silna investitorska tumbanja i očekivanja velikih ulaganja nisu pretvorili FK Sarajevo u dominantnu silu niti na bh. travnjacima.
Rekli bi neki, veliki promet, mala zarada. Uostalom, ne treba zanemariti ni vijest do kojih su došli vijetnamski novinari, a to je da je Tan u FK Sarajevo za šest godina uložio samo dva miliona dolara…
Priča druga: Spas nije stigao iz Amerike
Milionska dugovanja primorala su novo rukovodstvo Košarkaškog kluba Bosna da u oktobru 2014. godine, tek što je preuzelo funkciju, u nemogućnosti legalnog poslovanja, odluči praktično zamrznuti status kluba, a takmičarski nastavi živjeti kroz sporazum sa lokalnim rivalom, KK Royal, kojem su na korištenje ustupljeni ime i grb nekadašnjeg prvaka Evrope.
Da je u ovom okruženju veoma teško uspjeti, čak i kad startaš čistih (Royalovih) računa, sarajevski „Studenti“ osjetili su na svojoj koži i u novom ruhu.
Već je prva sezona okončana u finansijskom minusu i ispadanjem u niži rang, što je izazvalo razdor u rukovodstvu, mahom sastavljenog od ljudi koji su u klub ušli s najboljim namjerama.
Na klupskoj Skupštini, prevagu je odnijela struja koja je, pogađate, nagovijestila mogući ulazak u klub američkog investitora, čak bliskog legendarnom NBA treneru Greggu Popovichu!
Naravno, to je bio prvi i jedini put da se o tome govorilo. Investitor je pao u zaborav, pogotovo nakon kratkotrajnog uzleta 2017. godine, kada je Bosna igrala finale play-offa za prvaka BiH i tek nakon pet žestokih mečeva izgubila od favorizovane Igokee. Slijedio je novi pad te povratak u niži rang (A-1 liga) 2019. godine.
Dvanaest mjeseci kasnije, predsjednik KK Bosna Royal Almir Bradić dao je senzacionalnu najavu – u klub, koji je ponovo u najvišem rangu, stiglo je pismo namjere bh. biznismena koji je uspješnu poslovnu karijeru izgradio u Sjedinjenim Američkim Državama!
- U pisanoj formi smo dobili pismo namjere, što dovoljno kazuje o ozbiljnosti investitora. Riječ je o čovjeku koji je uspješan biznismen u američkim okvirima i koji je itekako vezan za Sarajevo i KK Bosna. Spreman je investirati kako bi naš klub dosegao nekadašnji nivo – prenijeli su mediji riječi Bradića u oktobru prošle godine.
I dok se čekao dolazak tajanstvenog biznismena, četiri mjeseca kasnije uslijedio je hladan tuš. Bradić je na pres-konferenciji objasnio da investitor baš i nije zainteresiran za ulaganje u KK Bosna Royal.
-Posljednje informacije o investitoru su te da nemamo informacije. Mi smo u prethodnom obraćanju i u euforičnoj najavi svjetla na kraju tunela, po zahtjevu pravnog zastupnika potencijalnog investitora, obezbijedili svu dokumentaciju i Bosne i Royala, dali im na uvid i tu je sve stalo – rekao je Bradić te dodao da od investitora nije stiglo ni 35.000 KM, koliko je klub očekivao kao finansijsku podršku.
Bili su to, barem u javnosti, posljednji istupi vezani za mogući dolazak investitora u KK Bosna. Igrači Bosne od danas su u štrajku...
Priča treća: Još samo se da uskladi Statut...
Nakon što je klub u godini u kojoj slavi 100. rođendan nanizao jednu od najgorih rezultatskih serija u historiji, u FK Željezničar su gromoglasno najavili da kreću u potragu za investitorima, po mogućnosti iz inozemstva, koji bi posrnulom velikanu sa Grbavice ubrizgali novac.
Mogućnost ulaska svježeg kapitala pojavila se još u januaru ove godine. Prvi se javio Samir Cerić. Kako je prezentirano uoči sjednice klupske Skupštine, Banjalučanin sa adresom u Londonu predstavio se kao najozbiljniji kandidat za predsjednika Želje.
- Ambicije su veoma ozbiljne i realne. Ovo nije nešto što se desilo preko noći. U posljednjih nekoliko godina sam češće dolazio u Sarajevo. Jedna od tih posjeta je bila i Želji. Trenutno se klub nalazi u situaciji u kojoj se nalazi. Da bi investicija i potencijalni strateški investitor bili zainteresovani moramo da uskladimo trenutni statut – govorio je tada Cerić.
Na talasu ovih i sličnih najava, Cerić je izabran za predsjednika, a delegati su usvojili prijedlog o formiranju radne grupe koja bi razradila modalitet promjene klupskog statuta i otvorila put prema strateškom partneru.
Naglašeno je da će se maksimalno zaštititi imovina FK Željezničar.
Već u junu uslijedio je rastanak sa Cerićem. Od najave velikih stvari nije bilo ništa, Željo je na kraju završio tek kao sedmi u Premijer ligi BiH te ostao bez plasmana u evropska takmičenja.
- Novi predsjednik FK Željezničar je Nazif Hasanbegović. Sretno – objavljeno je iz FK Željezničar nakon imenovanja Cerićevog nasljednika.
Da će uz sreću biti potrebno još nešto, potvrdio je Hasanbegović u medijskim istupima koji su slijedili, pogotovo nakon nastavka loših rezultata u novoj sezoni. U prvom planu bilo je pronalaženje investitora.
Sumiravši aktivnosti na proslavi stotog rođendana kluba, predsjednik “Plavih” otkrio je prošlog mjeseca da se potencijalni investitori stalno javljaju nakon javnog poziva.
Dodao je da je Željo srezao troškove i da je cilj kreirati dobar ambijent koji bi privukao sponzore uz nadu da će klub najkasnije do kraja godine imati partnera, odnosno investitora.
- Investitori se javljaju, krug se sužava i fokusira se na dva kapitalna – rekao je Hasanbegović.
Na tome je za sada i ostalo, no, kao što je poznato, nada zadnja umire…