Drugi predsjednički mandat Donalda Trumpa mogao bi dovesti do potresa u američkoj diplomatije koju bi povratnik u Bijelu kuću mogao više okrenuti prema populističkim, autoritarnim vođama, kažu politički posmatrači.
Gotovo polovina američkih birača rekla je u anketi AP VoteCast da su "vrlo zabrinuti" da će još jedno Trumpovo predsjedništvo dovesti Sjedinjene Američke Države bliže autoritarizmu.
Evo kakve su Trumpove veze s autokratama koje su na vlasti u pojedinim zemjlama:
Mađarska - premijer Viktor Orban
Viktor Orban najveći je Trumpov pristalica u Evropi.
Promatran sa sumnjom u ostatku Evrospek unije zbog svojih veza s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, mađarski čelnik slavio je Trumpovu pobjedu i njih dvojica su već razgovarali telefonom.
Orbana je EU optužila da je pokopao mađarsku demokratiju dominacijom u medijima i izgradnjom mreže lojalnih oligarha.
Njegova se vlada također našla na udaru kritika zbog svojih rezultata u pogledu političkih sloboda, jednakosti žena i LGBT prava, prenosi Sky News.
Rusija - predsjednik Vladimir Putin
Trump je izbjegavao javno kritizirati Putina i ponekad je srdačno govorio o njemu, za razliku od većine zapadnih čelnika.
Jednom je ruskog predsjednika nazvao "genijem" i "pametnim" zbog njegove akcije protiv Ukrajine - iako je kasnije javno osudio invaziju.
Trump je također tvrdio da će okončati rat u Ukrajini "u roku od 24 sata" ako bude ponovo izabran - izjava koji je pozdravio Kremlj, koji trenutno ima prednost na bojnom polju i zauzeo je oko petine ukrajinske teritorije.
Nigel Gould-Davies, s Međunarodnog instituta za strateške studije, rekao je da "jasno postoji ta vrsta autoritarne hemije" između dvojice čelnika.
Rekao je da će Putin i drugi autoritarni čelnici biti zadovoljni Trumpovim reizborom, što će značiti "puno manje naglaska u američkoj vanjskoj politici na važnosti i vrijednosti ljudskih prava".
Indija - premijer Narendra Modi
Narendra Modi uputio je "najsrdačnije čestitke" svom "prijatelju" Donaldu Trumpu nakon što je objavljeno da se vraća u Bijelu kuću.
Modi je popularan, ali polarizirajući vođa čija je politika podijelila Indiju, naročito po vjerskim linijama.
Predsjedavao je brzorastućom ekonomijom dok je unapređivao hinduistički nacionalizam u svojoj zemlji.
Modi je optužen za korištenje govora mržnje protiv manjinske muslimanske zajednice u zemlji, posebno u posljednjoj fazi izborne kampanje ove godine.
Njegovi pristalice misle da je poboljšao položaj Indije u svijetu, ali njegovi kritičari kažu da je nagrizao demokratiju u samoj zemlji.
Turska - predsjednik Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan pozdravio je Trumpovu pobjedu kao "novu eru" za Ameriku nakon "velike bitke" koju je vodio novoizabrani predsjednik.
Poput Trumpa, Erdogan projicira sliku snage koja daje prioritet nacionalnim interesima i oslanja se na poruke koje ga predstavljaju kao vođu naroda.
Amerika je namjeravala držati Tursku podalje zbog njenog stava o nizu pitanja, kao i nedavno podrške Hamasu u ratu u Gazi.
Međutim, Trump i Erdogan njeguju srdačan odnos uprkos nizu razlika između njihovih zemalja.