Ukoliko se građani Srbije odluče da se prime bar jednu dozu vakcine protiv koronavirusa, država im osigura oko 50 KM (3.000 dinara). Ovu odluku nadležni donijeli kako kažu da bi se život vratio u uobičajene tokove te kako bi motivisali ljude koji oklijevaju da se vakcinišu da ipak to urade.
Vakcinacija mladih
Ovaj princip isplate donacije u Srbije je počeo još 17. juna. Bitno je još napomenuti da je novac isplaćen i penzionermina koji su se vakcinisali. Svakako ne smijemo zaboraviti da građani Srbije imaju pravo da biraju kojom vakcinom se žele vakcinisati, jer vlasti ove zemlje nabavile sve vakcine u dovoljnim koločinama.
Zanimljivo je da se proteklih nekoliko dana o ovome žestoko raspravlja i u Hrvatskoj. Dok jedni glasaju za to da se onima koji se žele vakcinisati uplati određeni odnos, premijer Hrvatske Andrej Plenković i nije baš za tu ideju.
"A šta ćemo sa 44 posto onih koji su se već vakcinisali? Ako damo sutra 100 kuna onima koji se nećkaju, šta ćemo sa ovima koji već jesu. Dati im retroaktivno? Ne znam, ja nisam za to, kazao je to kratko u izjavi za medije Plenković.
Sličan metod želi da primjeni i Grčka jer je svima u cilju da se što više mladih vakciniše. Naime, ova država će ponuditi gotovinsku karticu sa 150 eura i mjesec dana besplatnih mobilnih podataka ako prime vakcinu protiv ovog opakog virusa.
Pozitivne rekacije
Naveli su da je ovo samo pokušaj vlade za povećanjem stope vakcinacije pred ljetnje praznike. Istraživajući ovu temu koje su sve zemlje došle na ovu ideju našli smo i zanimljiv podatak. Dakle, u Njemačkoj lanac supermarketa Edeka Nord je zaposlenima ponudila vaučer od 50 evra ako se vakcinišu odobrenim vakcinama i pod uslovom da pripadaju odgovarajućoj prioritetnoj grupi. Naravno, reakcije zaposlenih bile su pozitivne. Kako i ne bi bile.
Svakako da u ovom ne smijemo da izostavimo i Sjedinjene Američke Države. Nagrade za vakcinaciju su široko rasprostranjene u Sjedinjenim Državama, ne samo u maloprodaji, već i u drugim branšama. Neke kompanije premije za vakcinaciju koriste u marketinške svrhe. Na primjer, lanac krofni Krispy Kreme onima koji podnesu dokaz o vakcinaciji daje besplatno jednu glaziranu krofnu - dnevno. Slatko.
Da rezumiramo, Srbija, Grčka, Njemačka, SAD nagrađuje, Hrvatska razmatra ideju, a BiH još uvijek razmatra nabavku vakcine. Dakle, mi još uvijek nemamo vakcine a kamoli da razmišljamo o tome da nagradimo građane koji se odluče vakcinisati.
U globalnoj utrci za nabavku vakcina naša zemlje je kako kažu naši zvaničnici izigrana. Odgovornost prebacuju kao ping pong lopticu te dodaju da su sve raspoložive vakcine "povukle bogate zemlje".
Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara u nekoliko navrata je kazao kako je COVAX mehanizam iznevjerio očekivanja.
COVAX mehanizam iznevjerio je očekivanja nadležnih u BiH, ali se oni nisu snašli ni u procesu direktnih nabavki vakcina.
U globalnoj utrci za nabavkom vakcina Bosna i Hercegovina je "izigrana", tvrde pojedini bh. zvaničnici. Odgovornost prebacuju na "spori" COVAX mehanizam napominjući kako su sve raspoložive vakcine "povukle bogate zemlje".
Krivca još uvijek nema, od sadake drugih zemalja još uvijek se vakcinišemo.