Region

Srbija koristi koronavirus da uguši slobodne medije

Srbija se našla među 30 država svijeta koje vladine i nevladine agencije za zaštitu ljudskih prava optužuju da pandemiju koronavirusa koristi za gušenje i medijskih sloboda

Premijerka Ana Brnabić potpisala je dekret kojim se vlastima omogućava potpuna kontrola nad medijima tokom krize. Istovremeno, Srbija čestita Kini na njenim aktivnostima strogog režima tokom koronavirusa", navodi se u izvještaju koji je portal vice.com objavio.

Ovaj medij sublimirao je niz izvještaja agencija za zaštitu ljudskih prava, posebno one koja djeluje pri Ujedinjenim narodima, ali i Freedom House Projecta.

Ističe se da je tek nakon što je uhapšena reporterka TV kuće N1, zbog njenih izvještaja o zarazi i situaciji u bolnici u Novom Sadu, Brnabić je poništila dekret.

Ipak, mrlja je ostala i vice.com je prenio.

UN agencija za zaštitu ljudskih prava u svom je najnovijem izvještaju upozorila svijet na sve veće korištenje mjera represije protiv medijskih sloboda. Te su aktivnosti pravdane kampanjom za suzbijanje širenja koronavirusa.

Osim Srbije, na „crnoj listi" našli su se i Bjelorusija, Rusija, Kina, Burma, Izrael, Gana, Poljska...

Vice.com piše da je niz zemalja uvelo sistem praćenja zaraženih. No, Rusija ga je više nego usavršila. Aplikacija koja će ubrzo biti puštena u rad prati sve! Ima sistem za prepoznavanje lica i svaki zaraženi bit će identificiran ako se ukaže na bilo kojoj od mnogobrojnih CCTV kamera. Ona skida sve potrebne podatke s mobitela pojedinca, ali prati i aktiviranje kreditnih kartica. Potpuna kontrola.

U Kambodži je Hun Sen proglasio zakon kojim može cenzurirati medije, ali i društvene mreže, te pratiti sve telefonske komunikacije bez sudskog naloga. Prvo čovjek ove azijske države uveo je vanredno stanje i dao sebi faraonske ovlasti. Iako se pravdao koronavirusom, nije postavio u zakonu rok do kada posebne ovlasti koje je prigrabio važe.

Isto važi i za Mađarsku. Premijer Viktor Orban tamo je sada jedina vlast. Po uzoru na Kambodžu, ni on sebi nije ograničio trajanje posebnih mjera. Odmah po stupanju na snagu ovlasti koje mu je dao Parlament Mađarske, gdje ima 2/3 većinu, vojna policija izašla je na ulice i pijace širom Mađarske, a mediji su pod budnim okom „velikog brata".

To šta je Kina uradila povodom pandemije, koju je lansirala u svijet, odavno je poznato. Pod plaštom borbe protiv zaraze aktivirana je aplikacija koja nadzire kretanje Kineza i policiji šalje sve podatke o tome. Izvorno, aplikacija je urađena kako bi se moglo procijeniti koji Kinez ima pravo putovati, a koji ne. Sada je ona nešto sasvim drugo...

Nikakvo iznenađenje nije da je Rodrigo Duerte naredio policiji i vojci da pucaju i ubiju člana opozicije, ali i demonstranta koji se odbije povinovati njegovim oštrim mjerama zabrana. Policajci su dobili i pravo da sumniive osobe trpaju u kaveze za pse i da ih izlažu na javnim mjestima. Intenziviran je u progon članova LGBTQ populacije.

Isto je i u Ugandi gdje je grupa aktivista LGBTQ-a zatvorena jer su, navodno, kršili mjere zabrane okupljanja.

Poljska, pak, preživljava unutarnji bukteći politički rat. Pandemija je prisutna i tamo, dok se Poljaci spremaju za predsjedničke izbore. Oni nisu suspendirani, ali jeste kampanja. To, prema vice.com i Freedom House Project, favorizira kandidata vladajućih stranaka.

U Gani je usvojen oštar zakon, pod izgovorom suzbijanja zaraze, ali se ona u tom dokumetu ni ne pominje! Pošto nema ni riječi o koroni, zakon će biti na snazi do daljnjeg, dokad će trajati i lov na novinare i nezavisne analitičare.

Alexander Lukashenko smatra da je pandemija „smijurija". Umjesto karantina i testiranja, on zagovara odlazak u saune, poljoprivredne radove i – ponajviše – votku! Diktator preporučuje da se njome peru ruke, ali i da se pije, kako bi se virus sprao alkoholom. Izgleda da ga podanici nisu poslušali, obzirom da se pandemija u toj zemlji širi ogromnom brzinom.

Venecualanski diktator Nicolas Maduro ne trpi da ga iko proziva i/ili kritizira. Sedam osoba koje su se usudile zamjeriti vlastima u Karakasu prijeti robija!

Kako je tajlandski kralj pobjegao u samoizolaciju u Švicarsku i sa sobom poveo harem, premijer te zemlje dobio je mandat da upravlja državom i uveo je pravo da novinari i nezavisni analitičari mogu biti uhapšeni. Agenije za zaštitu ljudskih prava javili su da je niz novinara došlo pod udar vlasti.

Premije Izraela Benjamin Netanyahu je, pod izgovorom suzbijanja koronavirusa, zatvorio i sve sudove. Time je odgodio na neodređeno vrijeme svoje pojavljivanje pred tu instituciju kako bi mu se sudilo za korupciju. Istim aktom dao je pravo sebi da nadzire sve i da, preko prisluškivanja telefona, ustanovi ko je zaražen. Ako neko od tih prekrši pravila koja je sam premijer propisao, ide u zatvor na šest mjeseci.

U Burmi je blokiran rad stotina medija, pod izgovorom da se time spriječava panika i širenje lažnih vijesti. Intenziviran je progon Rohindža muslimana te ih je na desetine hiljada protjerano iz svojih domova. Nakon što je jedan budustički svećenik upozorio da je mural o koroni neprikladan, pohapšeno je na desetine umjetnika i opozicionih prvaka.

Kenijske vlasti oslonile su se na batinu i metak. Uvedeno je vanredno stanje pod izgovorom suzbijanja pandemije. Policija puca i tuče svakog na koga posumnja da krši uvedene mjere. U bjesomučnoj upotrebi oružja ubijen je i tinejdžer koji je sjedio na balkonu svojeg doma.

U Sjevernoj Koreji zvanično nema koronavirusa. Kim Jong Un tvrdi da su svi stanovnici te države zdravi. No, vice.com prenosi da je na stotine vojnika umrlo od ove bolesti, te dodaje da zdravstveni sistem ove države nije u stanju da se suoči s bolešću...