Mediji u regiji su prenijeli da se tokom prve posjete Srbiji od početka ruske agresije u Ukrajini 2022. godine Kuleba sastao s predsjednikom Aleksandrom Vučićem i novim premijerom Srbije Milošem Vučevićem, u čijoj vladi se nalazi nekoliko proruskih ministara, uključujući dvojicu koja su pod američkim sankcijama.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je na svom Instagram profilu budućnostsrbijeav najavio da će se ambasador Srbije, u kratkom periodu, vratiti na svoju dužnost u Kijev.
On je naveo da je s Kulebom "razmotreno i dogovoreno unapređenje bilateralnih odnosa", uz želju da se uskoro organizira ekonomski forum privrednika dvije države.
"Razgovarali smo i o evropskom putu obje zemlje i nasušnoj potrebi uspostavljanja mira", napisao je Vučić, dodavši kako je Kulebi "ukazao i na probleme s kojima se Srbija suočava, posebno na međunarodnom planu".
Novi premijer Srbije Miloš Vučević je, kako je priopćeno iz Vlade, u razgovoru s ministrom spoljnih poslova Ukrajine Dmitrom Kulebom podvukao da je Srbija posvećena poštovanju međunarodnog prava i teritorijalnog integriteta svake države članice Ujedinjenih nacija, uključujući i Ukrajinu.
Otvoreni smo za prijateljske razgovore o svim pitanjima i na svim razinama, rekao je predsjednik Vlade Republike Srbije.
Također je iskazao zahvalnost sagovorniku na tome što je spomenuo humanitarnu pomoć koju je Srbija poslala ukrajinskom narodu.
Premijer Srbije predočio je ministru Kulebi stavove zvaničnog Beograda u vezi sa situacijom na Kosovu i o rezoluciji o Srebrenici, uz ocjenu da Priština nije ispunila nijedan zahtjev koji je pred nju postavljen, a da je nevjerovatno da netko poslije skoro tri decenije ponovo pokreće pitanje o Srebrenici.
Kuleba je rekao da je njegov dolazak poruka da ima prostora da se odnosi dviju zemalja dodatno učvrste, posebno imajući u vidu činjenicu da dva naroda, srpski i ukrajinski, imaju sličnosti.
"Srbija i Ukrajina imaju mnogo različitog, ali isto tako i zajedničkog i zato je moguće da zajedno gradimo budućnost u mnogim oblastima", zaključio je ministar vanjskih poslova Ukrajine, navodi se u priopćenju.
S ruskim veleposlanikom Aleksandrom Bocan-Harčenkom se ranije u ponedjeljak sastala i predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, a razgovarali su, kako je priopćeno iz njezina ureda, "o mogućim vidovima parlamentarne suradnje dviju zemalja", ponajprije "o osnivanju parlamentarne skupine prijateljstva s Rusijom".
Srbija je više puta u Ujedinjenim narodima i na drugim međunarodnim forumima osuđivala rusku invaziju na Ukrajinu, ali se odbija pridružiti međunarodnim sankcijama protiv Kremlja.
Vučić se dosad s ukrajinskim čelnikom Volodimirom Zelenskijem sastao tri puta na međunarodnim forumima u inozemstvu, posljednji put na regionalnom sastanku u Tirani u februaru.
Od 2022. godine, Srbija je prihvatila hiljade ukrajinskih izbjeglica, poslala humanitarnu pomoć Ukrajini i obećala pomoći u razminiravanju zemlje i postratnoj izgradnji.
Istovremeno, Srbija je primila i hiljade Rusa koji su napustili zemlju poslije početka ofenzive na Ukrajinu, a s Kremljom održava bliske veze i čvrstu bilateralnu saradnju, prenose mediji.