Ekonomija

Srbijanski poduzetnik oduševio regiju: Zaposlio 10 radnika isti dan kad su dobili otkaz kod drugog

Dok su brojni privrednici zbog pandemije koronavirusa privremeno odjavili svoje radnje ili smanjili broj zaposlenih, preduzeće za obradu drveta Jare prom iz Lipničkog Šora u Srbiji zaposlilo je deset novih radnika istog dana kada su izgubili posao.

Vlasnik preduzeća Milorad Gajić objasnio je za Telegraf Biznis svoju odluku da zbrine radnike koje je zbog smanjenog obima posla i teškoća otpustio italijanski partner koji se bavi istim poslom u Lipničkom Šoru.

„Partneru iz Italije sam iznajmio jednu brentu i on je ovdje radio deset godina. Zbog situacije u njegovoj zemlji on je odlučio privremeno prekinuti posao i zadržati 5 od ukupno 15 radnika. Nisam se ni trenutka dvoumio, već sam odmah sutradan prijavio svih 10 radnika koje je on otpustio. Sve ih poznajem, pomogao sam im da se zaposle, oni su vrijedni i pošteni ljudi i nisam imao srca da ih gledam kako odlaze kući ne znajući čime će sutra da izdržavaju svoje porodice“, kaže Gajić.

Od uvođenja vanrednog stanja uslovi poslovanja su se, prema njegovim riječima drastično pogoršali. Preduzeće je izvozno orijentirano i sve što se od drveta napravi prodavano je u BiH, Hrvatskoj, Sloveniji i Italiji. Posla i dalje ima dosta, pa je fabrički krug zatrpan sirovim trupcima, ali i zalihama. Od uvođenja vanrednog stanja u Srbiji, međutim, najveći problem je transport jer su ture šlepera do Slovenije poskupjele za 200, a do Italije za 300 eura. Međutim, dodaje Gajić, u ovom teškom vremenu treba više nego ranije pokazati solidarnost.

„Neće ovo trajati dovijeka. U ovom trenutku, kada je kriza svuda oko nas,  cilj je da održimo likvidnost, ne mora se ništa zaraditi, ali treba pokazati i solidarnost“, dodaje Gajić.

Da bi nastavio poslovanje i u vrijeme pandemije Gajić je podigao kredit u iznosu tri miliona dinara, a poslovna banka mu je odobrila prekoračenje na računu od dva miliona. Radnici redovno primaju zarade koje su u rasponu od 40 do 60 hiljada dinara i do sada je uspijevao redovno izmiriti sve obaveze prema dobavljačima i državi.

U ovom kraju Gajić je poznat kao humanista, dobrotvor i čovjek velikog srca, zbog čega za mnoge nije iznenađenje njegova, u ovo vrijeme neuobičajena odluka da zbrine 10 radnika koji bi se inače morali prijaviti službi za zapošljavanje.