Srbija je uputila pismo generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija i predsjedniku Generalne skupštine UN-a, kao odgovor na istupanje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića pred tom organizacijom, a u kojem je on, kako se navodi, izneo niz neosnovanih i malicioznih optužbi na račun Srbije i srbijanskog naroda, saznaje RTS.
Šef srbijanske diplomatije Marko Đurić je istakao da je Bećirović "svojim djelovanjem pokazao da maligno pokušava da podrije Dejtonski poredak unutar BiH, da zemlju Srbiju optuži pred međunarodnom javnošću, pokazujući time da mu nije stalo do regionalne saradnje, do dobrosusjedskih odnosa".
U pismu se upozorava na pokušaj Bećirovića da zloupotrebom izlizanog narativa o "velikoj Srbiji" oživi u regionu konflikte iz devedesetih godina prošlog vijeka. Naglašava se i da je političko rukovodstvo Srbije kontinuirano i u svakoj prilici iskazivalo podršku teritorijalnom integritetu BiH, što Bećirovićeve optužbe da je Srbija nekome pretnja čini još malicioznijim.
Kako je istaknuto u pismu, Srbija nije prijetnja miru, već je orijentirana ka budućnosti, što izaziva nelagodu kod onih koji bi da region vrate u mračnu prošlost. Stav Srbije je, kako se navodi u pismu, da se mora uložiti napor da se, umjesto potpaljivanja starih strahova, stvori politička klima za pomirenje, saradnju i trajan mir u regionu zapadnog Balkana. Da ironija bude veća, bošnjački političari u BiH optužuju Srbiju za prijetnje, iako su oni sami sistematično rušili Dejtonski sporazum, otimajući proteklih godina oko stotinu nadležnosti koje su tim sporazumom garantirane RS, navodi se u pismu.
U pismu se podsjeća i na to da je Bećirović pred Generalnom skupštinom UN-a govorio bez platforme koju je odobrilo Predsjedništvo BiH, čime je prekršio zakone sopstvene zemlje. U zaključku pisma navodi se da Srbija ostaje čvrsto opredijeljena za mir, dobrosusjedske odnose i regionalnu saradnju, i da će upravo to biti srpski odgovor onima koji nastoje da provociraju tenzije i nesuglasice na Balkanu.
Bećirović je pred Generalnom skupštinom iznio tvrdnje da rukovodstvo Srbije preti suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, kao i da su "velikodržavne aspiracije Srbije prema teritorijama drugih zemalja u regionu, suštinski razlozi zbog kojih su BiH i Zapadni Balkan izloženi novim opasnostima".