Zakon je jasan

Srlja li Dodik u novo krivično djelo

Predloženi zaključci su da, Narodna skupština Republike Srpske ne dozvoljava ulazak predstavnika Tužilaštva BiH i drugih organa koji postupaju po njihovim naredbama u prostorije Narodne Skupštine Republike Srpske

Tužilaštvo BiH pomno prati poteze zvaničnika RS na presudu lideru SNSD-a i predsjedniku RS Miloradu Dodiku.

Prate se i analiziraju nove prijetnje i najave napada na ustavni poredak, koje su iznesene i na govornici ispred Narodne skupštine RS. To se odnosi i na predložene zaključke.

Direktan udar na državu

Govor Dodika, i najava da će zabraniti rad Tužilaštva i Suda BiH na prostoru RS, zabraniti djelovanje SIPA-e i OSA-e, da će zabraniti rad VSTV-a BiH i da će formirati VSTV-a RS, direktan su udar na državu. Tačnije, Dodik srlja da počini novo krivično djelo.

Ako Skupština RS, a što najavljuje Dodik usvoji ove zabrane, uz zakone koje najavljuje, Dodiku prijeti nova optužnica i novi sudski postupak. Ali samo ako usvoji.

Nije isključeno da Tužilaštvo odmah i djeluje po službenoj dužnosti i zatraži od NSRS da im se dostave predloženi zaključci u kojima se, između ostalog navodi da će se proglasiti ništavnim Sud BiH, zabraniti djelovanje bh. tužilaštva...

Predloženi zaključci su da, Narodna skupština Republike Srpske ne dozvoljava ulazak predstavnika Tužilaštva BiH i drugih organa koji postupaju po njihovim naredbama u prostorije Narodne Skupštine Republike Srpske. Na taj način, SIPA-i i Tužilaštvu bio bi onemogućen rad, što je protivno Zakonu.

U Krivičnom zakonu BiH, član 241a (Sprečavanje službenog lica u obavljanju službene radnje) stoji:

"Ko silom ili prijetnjom da će direktno upotrijebiti silu spriječi službeno lice u institucijama Bosne i Hercegovine u obavljanju službene radnje koju je preduzela u okviru svojih ovlašćenja ili je na isti način prisili na obavljanje službene radnje, kazniće se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine."

Zakon je više nego jasan

Osim toga, vlasti u RS, predvođena Dodikom, krši još jedan državni zakon, tačnije član 241b.

"Ko napadne ili ozbiljno prijeti da će napasti službeno lice u institucijama Bosne i Hercegovine ili lice koje mu pomaže u obavljanju poslova bezbjednosti Bosne i Hercegovine, otkrivanju ili lišenju slobode počinilaca krivičnih djela ili čuvanja lica koje je lišeno slobode, kazniće se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine - navodi se.

Ostali, zaključci su, kada se pogleda suština, više su nego "mlaki" već su viđena priča i stara Dodikova matrica.

Narodna skupština Republike Srpske smatra ništavim sve odluke organa koji nisu definisani Ustavom BiH, samim tim i Suda BiH, Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da je odlukom Suda BiH da presuđuje na osnovu odluke koja je nametnuta od strane pojedinca, legalizovano dvovlašće na nivou BiH i srušen ustavni poredak. Stoga predstavnici Republike Srpske smatraju bespredmetnim učešće u radu Parlamentarne skupštine BiH do trenutka donošenja odluke Ustavnog suda BiH kojom će se definisati ko je zakonodavac u BiH”, navodi.

Sve su već viđeni ranije zaključci. Istina, sporan je i za Dodika otežavajući i NSRS zaključak da narodna skupština Republike Srpske ne dozvoljava ulazak predstavnika Tužilaštva BiH i drugih organa koji postupaju po njihovim naredbama u prostorije Narodne Skupštine Republike Srpske.

Dodik u prevodu, u govorima tvrdi jedno, a u suštini radi drugo i itekako sada pazi šta se predlaže i ide na usvajanje. Pogotovo nakon informacije da Tužilaštvo BiH traži zaključke sa sjednice Glavnog odbora SNSD-a u Prijedoru, od 21. februara.