Svijet

Srljamo ka propasti: Svake tri sekunde nestane šume površine stadiona

Obilježavanjem Svjetskog dana životne sredine ove godine se obilježava i početak decenije (2021-2030) posvećene obnovi ekosistema.

Cilj je da se tokom narednih deset godina spriječi, zaustavi i obrne proces degradacije šuma, poljoprivrednih zemljišta, pašnjaka, rijeka i jezera, okeana i obala, gradova i planina.

Sadnja drveća, ozelenjavanje gradova, uzgajanje bašti, uklanjanje smeća sa obala rijeka i jezera male su, ali značajne akcije kojima svaka zemlja, društvo, organizacija i pojedinac mogu da doprinesu ozdravljenju planete Zemlje i njenih stanovnika.

Već je izgubljeno 50 posto koralnih grebena, a 90 posto bi moglo da nestane do kraja 2050. godine, čak i ako se globalno zagrijavanje ograniči na 1,5 stepeni Celzijusa. Kontinuirana degradacija i pritisak na šume, rijeke, jezera, planine i druge ekosisteme odražava se na klimatske promjene, biodiverzitet i egzistenciju ljudi na planeti Zemlji, piše Mondo.

Gubitak ekosistema, kao što su šume, ograničava kapacitet Zemlje da prihvati ugljen dioksid u vremenu kada kontinuiran porast emisije ovog gasa u atmosferu može da znači katastrofalne posljedice po klimu i ljude.

Budući da od zaštite i obnove ekosistema zavisi opstanak brojnih vrsta, zdravlje Zemlje i ljudi, naučnici upućuju na hitnost zaustavljanja degradacije i obnove ekosistema.

Odlukom Generalne skupštine UN 1972. godine 5. juni je proglašen Svjetskim danom životne sredine, a zvanično je obilježen prvi put 1974. godine pod sloganom “Jedna je Zemlja”.

Ove godine, domaćin međunarodnog dana je Pakistan, koji svijetu prikazuje svoje napore za očuvanje i unapređenje životne sredine, kao što je "Cunami projekat", plan te zemlje da do 2023. godine širom zemlje posadi deset milijardi stabala.