"U Beogradu je zona sumraka, u Novom Pazaru je budućnost", poručili su studenti Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu u blokadi, sinoć na društvenim mrežama. Ova rečenica možda najkraće i najtačnije opisuje 12. april u Srbiji – dan koji je vlast predstavila kao sudbinski, a koji su mnogi građani dočekali sa zebnjom.
Dok su studenti i građani iz svih krajeva zemlje u Novom Pazaru pokazivali jedinstvo i solidarnost u borbi za pravednije društvo, u Beogradu je organizovan skup na kojem je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić predstavio svoj “Pokret za narod i državu”. Međutim, skup je mnogima ostao upamćen po smeću i neredu koji je ostao iza okupljenih u centru grada, piše Nova.rs.
Dvije realnosti: Pazar i Beograd
Skup pod sloganom „Sloboda vlada čaršijom“ u Novom Pazaru trajao je punih 12 sati. Studenti iz svih dijelova Srbije stigli su – pješice, biciklima ili autima – kako bi iskazali podršku svojim kolegama sa Državnog univerziteta u ovom gradu. Poruka je bila jasna: Novi Pazar je dio zajedničke borbe za slobodniju, bolju Srbiju.
Večeras oko 20h između Terazija i Zelenog venca, Nepomenik je tek počeo govor🔊, pristigla podrška uveliko u bežaniji prema NBg.
— Vesna M. (@MdVesna) April 12, 2025
Evo vam čista ekskluziva😎, ima još⬇️ pic.twitter.com/RMCpgQFBKc
Već u petak navečer, doček studenata pokazao je odlučnost mladih širom zemlje da nastave s protestima. Ujutro su studenti blokirali ulaz u grad kako bi zaustavili autobuse koji su prevozili pristalice vlasti prema Beogradu. Nakon intervencije policije, koja je grubo reagovala prema studentima, kolona se uputila prema policijskoj stanici kako bi izrazila nezadovoljstvo zbog represije.
Poruka zajedništva i ravnopravnosti
Unatoč napetostima, dan je u Novom Pazaru protekao u atmosferi mira, dostojanstva i solidarnosti. Zastave Srbije i Bošnjačkog nacionalnog vijeća vijorile su se zajedno, rame uz rame. Studenti iz svih zajednica hodali su zajedno, bez podozrenja i predrasuda – prizor koji je rijetko viđen u novijoj historiji Srbije.
Jedna studentica je izjavila: „Shvatili smo da moramo malo prići Srbiji, da bi i Srbija prišla nama.“ Prvi put su se, kažu, osjetili ravnopravno i vidljivo.

Student Hamza sa Državnog univerziteta u Novom Pazaru prisjetio se kako su za Dan državnosti Srbije (Sretenje), studenti iz Pazara učestvovali na velikom protestu u Kragujevcu, noseći i srpske i bošnjačke simbole.
„Kao da je Srbija tada prvi put ugledala Pazar na mapi“, rekao je. „Sada zajedno radimo na tome da Srbija bude bolja za sve.“
Skromno i snažno nasuprot isforsiranog spektakla
Za to vrijeme, skup u Beogradu zamišljen kao promocija novog pokreta predsjednika Vučića bio je znatno drugačiji. Iako su postojali štandovi za prijavu članova, provladini mediji nisu prikazivali stvarne reakcije građana. Hrana i piće na svakom koraku pokušali su oponašati gostoprimstvo koje studenti doživljavaju tokom svojih marševa, ali dojam je bio daleko hladniji i namješteniji.
Dronovi su zabilježili skup iz vazduha, ali ono što se nije moglo prikazati dronovima bila je energija i iskrenost – ono što su studentima nudile domaćice sa kiflama po selima Šumadije, a što je izostalo u organizovanom spektaklu SNS-a.
Dok su studenti iz Srbije i Bošnjaci zajedno nosili zastave, simbolično pokazujući slogu, zastave u Beogradu su mahali oni koji su organizovano dovedeni – bez strasti, bez glasa.
Vučićevi zahtjevi i odlazak publike
Predsjednik Srbije iznio je pet zahtjeva pred državne institucije – tražio je postupke protiv “vandala”, osiguranje prava na obrazovanje, suzbijanje “ilegalnih aktivnosti”, zaštitu institucija i očuvanje reda i zakona. Učinilo se da je Vučić u govoru više pokušao usmjeriti državu protiv građana nego predstaviti viziju za narod.
Uprkos tome, mnogi su okupljeni napustili skup prije nego što je završio govor – neki čak i prije nego što se popeo na binu.
Beograd u smeću, Pazar očišćen
Nakon skupa u Beogradu, centar grada bio je zatrpan smećem – bez traga odgovornosti ili samopoštovanja. Nasuprot tome, studenti u Novom Pazaru su, kao i na svakom svom skupu, uzeli metle i očistili čaršiju za sobom.
Znam…za jedan grad… zove se Beograd. pic.twitter.com/CeDt0GijDm
— BLOKADA FPU (@blokada_fpu) April 12, 2025
U tom kontrastu – u smeću Beograda i čistoj pazarskoj čaršiji – možda se najbolje ogledaju dvije Srbije: jedna koja gradi autentični građanski bunt i zajedništvo, i druga koja, vođena silom, ostaje bez duše.