Šta će biti sa stadionima Mundijala koji su koštali najmanje 6,5 milijardi dolara? Fudbaleri 32 zemlje su se od 20. novembra do 18. decembra borili se za titulu prvaka svijeta, a utakmice su bile odigrane na osam stadiona u pet različitih gradova – Lusailu, Al Kor, Dohi, Al Rajanu i Al Vakri.
Ipak, ono što je posebno zanimljivo je namjena koju su stadioni dobili nakon završenog Svjetskog prvenstva. Sve je bilo brižno isplanirano sa obzirom na činjenicu da su u Kataru svjesni da nije bilo potrebe za toliko stadionima. Upravo zbog toga je odlučeno da neki stadioni Mundijala nestanu, a da neki potpuno promijene svoju izvornu funkciju.
Al Bayt (Al Kor) – Kapacitet: 60.000
Turnir su , nakon brojnih peripetija i skandaloznog pomjeranja, otvorile selekcije domaćina i Ekvadora 20. novembra sa početkom od 17 sati, a domaćin je bio Al Bayt u Al Koru.
Zdanje koje se nalazi na 35 kilometara sjeverno od Dohe svečano je otvoreno 2021. godine i koristi ga Al Kor, ekipa iz istoimenog grada. Dosad je na njemu odigrano pet mečeva, kada je u pitanju nacionalna selekcija Katara. Na Svjetskom prvenstvu gledaoci su ispratili devet mečeva – šest u grupnoj fazi, kao i po jedan meč osmine finala, četvrtfinala i polufinala.
Odlučeno je da Al Bayt praktično bude uklonjen i da postane hotel od pet zvjezdica i šoping centar.
Stadioni Mundijala: Lusail – Kapacitet: 80.000
Po mnogima najljepši stadion i jedno od najmodernijih zdanja u čitavom svijetu sporta je otvoren u novembru 2021. godine. Stadioni Mudnijala su atraktivni, a ovaj je služio ekskluzivno za utakmice reprezentacije Katara. Bio je domaćin šest utakmica grupne faze, potom i susreta osmine finala, te susreta četvrt i polufinala, i na kraju susreta koji je pratio čitav svijet – borbe za titulu prvaka 18. decembra u kojem je Argentina postala prvak planete.
Lusail je toliko veliki stadion da će praktično biti pretvoren u centar jedne zajednice, pravi mali gradić. U njemu će ljudi moći da žive (bit će to stambeni prostor), ali će biti i brojne prodavnice, škole, kafići i čak nekoliko medicinskih klinika. Spolja će biti napravljene terase sa kojih je „pucati“ jedan od najboljih pogleda na Katar.
Al Janoub – Kapacitet: 40.000
Otvoren je 2019. godine, i na njemu svoje mečeve igraju članovi sportskog društva Al Vakra. Ovaj stadion je pratila i jedna mala kontroverza. Pošto su brojni navijači istakli da podsjeća na ženske genitalije, što je arhitekta Zaha Hadid nazvao „ponižavajućim“ i „smiješnim“. Interesantno je da ovaj stadion posjeduje brojne dodatne sadržaje, poput tržnog centra, sale za vjenčanja, staze za vožnju bicikla, trčanje, jahanje konja, teretanu, brojne restorane i markete, kao i školu.
Njegovo ime znači stadion juga, a nalazi se na 22 kilometra od Dohe.
Na njemu je bilo odigrano šest mečeva grupne faze, uz jedan susret osmine finala.
Na Al Janoubu će se i dalje igrati fudbalski mečevi, ali će kapacitet biti smanjen sa 40.000 na samo 20.000 sjedišta.
Stadion 974 (Doha) – Kapacitet: 40.000
Nalazi se u Dohi i izgrađen je od 974 kontejnera za prijevoz robe. Otvoren je u novembru 2021. godine. Brojne medijske kuće iz inostranstva istraživale su navode o smrti radnika tokom njegove izgradnje.
Interesantno je također da će po završetku Mundijala ovaj stadion biti razmontiran, a kontejneri biti vraćeni svojoj prvobitnoj namjeni.
Također, i ime je simbolično, pošto je nazvan po pozivnom broju za Katar – 974.
Na njemu je bilo odigrano šest mečeva grupne faze, kao i susret osmine finala ovog takmičenja.
Ovaj stadion će biti potpuno razmontiran i poslan u neku državu kojoj je potreban. Još nije odlučeno gdje će ih Katar poslati, ali se očekuje da jedna od afričkih zemalja dobije stadion. Okolina stadiona će biti pretvorena u poslovnu četvrt.
Al Tumama (Doha) – Kapacitet: 40.000
Još jedan u nizu stadiona otvorenih godinu dana prije Mundijala, stadion u Al Tumami bio je domaćin utakmicama Kupa Arabije. Na njemu je jedan meč odigrala i selekcija Katara 25. novembra protiv Sengala (3:1 za afrički tim).
Pored šest utakmica grupne faze, u osmini finala i četvrtfinalu je bila odigrana po jedna utakmica na ovom zdanju.
Imat će sličnu sudbinu kao i Al Bayt. Postat će sportska klinika i hotel. Ipak, nastavit će se da bude domaćin sportskih događaja koji još nisu određeni.
Nacionalni/Kalifa stadion – Kapacitet: 45.416
Zdanje zavidne historije, ovaj stadion je otvoren davne 1976. godine, i trenutno služi kao glavna baza reprezentaciji Katara. Tu je bilo odigrano šest mečeva grupne faze, jedan u osmini finala i duel za treće mjesto.
Izgrađen je strane prethodnog emira šeika Kalifa ibn Hamad al Tani kao poklon narodu za nezavisnost. Na njemu će se i dalje igrati fudbalske utakmice.
Stadion obrazovanja (Al Rajan) – Kapacitet: 45.350
Ovaj stadion neobičnog imena nosi nadimak „dijamant u pustinji“. Predstavlja jedan od najmodernijih stadiona prije svega po pitanju borbe za očuvanje životne sredine, pošto je najveći dio materijala „ekološki prihvatljiv“.
Pored šest mečeva grupne faze ugostio je i dvije utakmice nokaut faze – osmine i četvrtfinala.
Bit će univerzitetski centar. Bit će devet različitih univerziteta i 11 škola. Očekuje se da bude nekoliko ustanova za istraživanje tu bude podignuto.
Ahmad bin Ali (Al Rajan) – Kapacitet: 44.740
Nosi ime po Ahmadu bin Aliju Al Taniju, nekadašnjem emiru Katara kojem ova zemlja duguje ekonomski procvat, a koji je emir bio od 1960. do 1972. godine. Bio je prvi emir u nezavisnoj državi Katar. Čovjek je kojem ova zemlja duguje najviše zbog ekonomskog uspona.
Stadion je prvobitno otvoren 2003. godine, ali je renoviran u međuvremenu za potrebe Svjetskog šampionata. Na njemu je odigrano šest utakmica grupne faze, kao i jedan meč osmine finala.
Jedan od onih na kojima će se igrati fudbal i nakon Svjetskog prvenstva. To će biti stadion na kojem će igrati Al Rajan i Al Vakra domaće utakmice u budućnosti.
Uz sve to bi trebalo napomenuti i da je odlučeno da Katar donira čak 170.000 sjedišta (za koliko će biti smanjeni kapaciteti stadiona), doduše još nije poznato kome.