Vijesti

Šta je pisalo u tajnom pismu iz SAD koje je pročitano u Haagu: Hoće li to biti karta za slobodu Miloševićevom ‘Ledenom’?

Na Haaškom sudu pročitane su završne riječi tužilaštva i odbrane (u maju se očekuje presuda) u maratonskom procesu dvojici najviših obavještajnih dužnosnika Miloševićeva režima tokom ratova u Hrvatskoj, BiH i Kosovu - Jovici Stanišiću - Ledenom načelniku Resora državne bezbednosti Srbije između 1991. i 1998. godine i Franku Simatoviću Frenkiju, zapovjedniku specijalnih snaga Službe državne bezbednosti (SDB) Srbije i osnivaču Jedinica za specijalne operacije (JSO).

Obojica su uhapšena još 2003 godina nakon pada Slobodana Miloševića, da bi im suđenje počelo 2009. i trajalo do 2013. godine, kad su oslobođeni odlukom suca Alphonsa Orijea, ali je odluka krajem 2015. godine poništena i sve je vraćeno na početak te je 2017. počelo novo suđenje, koje je sada pred čitanjem presude piše Jutarnji list.

'Zastrašujući bos tajne policije'

Tužilaštvo traži doživotni zatvor, a odbrana, naravno, oslobađajuću presudu. No, u svojoj završnoj riječi Stanišićev advokat Wayne Jordash javno je obznanio ono što je već godinama javna tajna, koja se privlačila kroz regionalne medije, a to je na sudu još 2009. godine u svom svjedočenju rekao i bivši britanski ambasador u Srbiji Ivor Roberts - da je danas 70-godišnji Stanišić zapravo (još od 1991. godine) bio na vezi s CIA-om, odnosno njihov saradnik, ili kako kaže njegov advokat, "pouzdani sagovornik", što mnoge navodi na to da bi unatoč zločinima za koje mu se sudilo, mogao biti oslobođen.

Roberts je Stanišića nazvao "zastrašujućim bosom tajne policije". Naime, iz Langleyja je na adresu suda stiglo tajno pismo (pročitano na zatvorenom zasjedanju) u korist Stanišića, gdje se navode njegove zasluge.

Podsjetimo da je Stanišić optužen za ubistva, progone, deportaciju i nasilno preseljenje Hrvata i Bošnjaka u Hrvatskoj i BiH tokom rata te da su, kako kaže šef tužiteljskog tima Douglas Stringer - "krivi ili odgovorni za progone i zločine nad najmanje 340.000 žrtava".

Zločini u Vukovaru, Kninu, Bijeljini…

Kao šef Miloševićeve tajne službe Stanišić stoji iza osnivanja srpskih paravojnih formacija u Hrvatskoj i BiH, poput Crvenih beretki, Tigrova kojima je zapovijedao Željko Ražnatović Arkan, koji su počinili mnogobrojne zločine u Vukovaru, kninskoj krajini, Zvorniku, Bijeljini, Sanskom Mostu te Škorpiona koji su učestvovali u likvidacijama u Srebrenici.

Advokati Stanišića sve to negiraju. Američki list Los Angeles Times navodi da je Jovica Stanišić osam godina tokom 90-ih bio "glavi čovjek CIA-e u Beogradu", a tadašnji operativac američke obavještajne službe William Lofgren koji ga je vrbovao, kaže da je CIA poslala ovo pismo "dobre namjere" Haagu kako bi pokazala da je taj "navodno zao čovjek učinio puno dobrih stvari za nas".

Tako u pismu navodno stoji da je Stanišić, čovjek od najvećeg povjerenja Slobodana Miloševića s kojim je bio u delegaciji na pregovorima u Daytonu, već u proljeće 1993. godine otkrio masovne grobnice Bošnjaka te da je u isto vrijeme uspio nagovoriti tadašnjeg zapovjednika srpskih snaga u BiH generala Ratka Mladića da "nakratko prekine granatiranje Sarajeva".

Nagovorio Karadžića na ostavku?

Nakon toga, Stanišiću se u zasluge pripisuje da je 1995. pomogao oslobađanju 388 NATO vojnika i nekoliko pilota koje su zarobili Srbi u BiH, a kao najveći "doprinos" navodi se da je on bio ključan u nagovaranju vođe bosanskih Srba Radovana Karadžića da podnese ostavku. Štoviše, 1996. godine, piše beogradski Blic, Stanišić je posjetio sjedište CIA-e gdje su ga lijepo ugostili pa čak vodili u Maryland u lov na patke te u Georgetownu u poznati jazz-klub "Blues Alley", a direktor Agencije John M. Deutch darovao mu je sačmaricu Parker.

No, tužitelj Stringer kaže kako je dokazano da su i Stanišić i Simatović bili dio "udruženog zločinačkog pothvata" kojemu je bio cilj srpska dominacija te nasilno i trajno uklanjanje svih nesrba s osvojenih teritorija.

Inače, beogradski mediji navode da Stanišić ima pozamašnu imovinu te da je i nakon pada Miloševića do hapšenja imao veliki utjecaj na funkcioniranje dijelova srpske tajne službe, a i učestvovao je i u nekim nezakonitim radnjama, poput šverca cigareta te nezakonitog prebacivanja novca na Cipar.

No, pripadnost moćnoj službi, čini se, briše i zločine i kriminal. Treba se znati snaći.

Dok se čitala završna riječ, obojica optuženika bila su u Beogradu, prema odluci Haaškog suda, zbog njihova "lošeg zdravstvenog stanja" već nekoliko godina te nije izvjesno hoće li se pojaviti na čitanju presude, navodi se u tekstu Jutarnjeg.