Deveti januar slavi se u bh. entitetu RS kao dan ovog entiteta. Svake godine sve više i sve jače.
Praznuje se od 1993. godine u većem ili manjem obimu, ali ove je najavljena nikad spektakularnija proslava sve sa Bajom Malim Knindžom na čelu.
Bit će tu, naravno, i sateliti zaštitnika svih Srba na planeti, predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, koji će ličnim prisustvom uveličati događaj i potvrditi, kao i uvijek, podršku Srbima od Srb(ijanac)a.
Simbolično, datum nije slučajno izabran i nema samo svjetovni, ima i onaj vjerski karakter jer pada na krsnu slavu RS (Sveti arhiđakon Stefan).
Obilježavanje neustavno
Ustavni sud BiH presudio je da je obilježavanje dana RS devetog januara neustavno. Prvo je Ustavni sud RBiH donio u februaru 1992. prvu presudu, Venecijanska komisija je u decembru 2013. proglasila dan RS diskriminatornim, jer nije u skladu s univerzalnim vrijednostima dijaloga, tolerancije i razumijevanja, a u novembru 2015. Ustavni sud BiH donio je odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS koji govori o danu RS neustavan.
Potom dolazimo i do oktobra 2016. kada je NSRS usvojio Zakon o danu RS. Nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine ukinuo član Zakona o praznicima RS, Narodna skupština donosi Zakon o danu RS, izdvojivši ga iz Zakona o praznicima. Zakon predviđa da se dan RS obilježava kao sekularni praznik, također 9. januara.
U istom mjesecu, iste godine Ustavni sud BiH poništava rezultate referenduma u RS. Tri godine kasnije, u martu, Ustavni sud BiH osporio je Zakon o danu RS.
Suma sumarum, Ustavni sud BiH odlučio je da 9. januar ne može biti obilježavan kao dan RS. Prije nekoliko dana Misija OSCE u BiH javila je da obilježavanje ovog dana ne krši samo Ustav BiH već i Ustav samog bh. entiteta RS.
Ipak, današnji dan će da okupi svekoliki narod RS te da upriliči mnoštvo različitih dešavanja, manifestacija i političkih govora. Šator je razapet…
Ali, vratimo se malo u prošlost. RS je kao bh. entitet proglašen 1992. godine i od tada do danas vlasti RS obilježavaju 9. januar, datum kada je 1992. u Sarajevu tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH donijela Deklaraciju (u čijem donošenju nisu učestvovali drugi narodi) o proglašenju republike srpskog naroda BiH kao nezavisne cjeline unutar BiH.
Ratni zločinci na čelu
Samoproglašenu republiku vodili su presuđeni ratni zločinci Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik.
Udruženja žrtava konstantno podsjećaju na to da je Tribunal u Haagu pravosnažnim presudama jasno i nedvosmisleno utvrdio da je početkom 1992. godine, dok su trajali međunarodni pregovori kojima se pokušavalo riješiti pitanje statusa BiH, rukovodstvo bosanskih Srba provelo svoj tajni plan da teritorije koje su smatrali svojima odvoje od postojećih struktura SRBiH i stvore zasebnu državu bosanskih Srba.
Stoga je deveti januar traumatičan datum za Bošnjake i Hrvate, jer podsjeća na ratne zločine, etničko čišćenje i patnju koju su pretrpjeli tokom agresije 1992 - 1995. Datum je to nakon kojeg su krenula masovna klanja, spaljivanja živih, masovna silovanja... Dok se Srbi kunu u to da je RS legitimna i da ima sva prava na samoopredjeljenje.