Kad smo se nekom osobom u bliskom odnosu, vezi, često znamo gotovo sve o toj osobi – želje, planove, strahove. Neke nam stvari ne smetaju, znamo da je tako i nemamo potrebu mijenjati to kod osobe koju volimo (barem ne na početku, hm). No, neke stvari neminovno utječu na vezu i odnose među partnerima, kao, na primjer, želja za djetetom.
Već na početku veze važno je znati i saznati tu informaciju. To je nešto što može uzdrmati temelje veze. Naravno, neke se stvari s godinama mijenjaju, ali ako partner kaže da izričito ne želi dijete, teško da će se to promijeniti kroz godinu, dvije ili pet. Isto tako, ako kaže da želi samo jedno dijete, ne znači da će se nešto promijeniti nakon što dobijete prvo dijete.
Ako se nađete u situaciji da uistinu jedno od vas želi još djece, a drugo ne, kako se postaviti? Može li se to riješiti? Možete pokušati…
Stvori siguran prostor za razgovor
Otvorena komunikacija je bez iznimke važna za sagledavanje i razumijevanje perspektive druge osobe. Morate znati tačno što želite prije razgovora, ali pokušajte izbjeći svaku agresivnost. Svakako u razgovoru ističite ono što osjećate, jer bi to trebalo pomoći ublažiti odbrambeni stav i sukob. I pobrinite se da se partner osjeća sigurno dok ulazi u raspravu i da je na pravom mjestu za razgovor. Nemojte se upuštati u razgovor nakon svađe, teškog dana kod kuće ili teškog radnog dana.
Započnite ovaj težak razgovor s: 'Imam nešto o čemu bih željela razgovarati, je li sada dobar trenutak?' To daje partneru priliku da provjeri svoje osjećaje u vezi velikog razgovora. Ako nije pravo vrijeme, dogovorite drugi trenutak, vrijeme, prostor ili mjesto za razgovor.
Shvatite zašto
Postoji razlog zašto se partner ne osjeća ugodno pri pomisli da ima više djece, jednako kao što postoji razlog zašto vi želite više djece. Možda jedan partner osjeća finansijski pritisak ili se boji prenijeti genetsku anomaliju, pa jednostavno ne može zamisliti zašto bi imao još jedno dijete. Možda se ne osjeća sposobno rješavati probleme i odnose među braćom i sestrama.
U svakom slučaju, važno je u potpunosti razumjeti razloge koji stoje iza svakog vašeg mišljenja. Saznanje zašto se partner tako osjeća možda neće promijeniti mišljenje, ali će svakako dati uvid u širu sliku.
Budite strpljivi
Nije isključeno da se neko može ipak i predomisliti, stoga nemojte prebrzo otpisati sretan kraj. Nemojte pretpostavljati da 'ne sada' ili 'trenutno ne' znači 'nikada'. U skladu s tim, promjena dinamike razgovora također može promijeniti i gledište partnera. Kad nema osjećaja pritiska, svi puno lakše istražujemo svoje osjećaje i osjećaje svog partnera. Možda ćete primijetiti da se promjena dogodila samo kod partnera, a može je i kod vas. Važno je ustrajati na tom da želiš bolje razumjeti razloge i uzroke.
Vježbajte zahvalnost
Umjesto da napadate partnera i tako vrlo lako previdite pozitivnu stranu vašeg odnosa, pokušajte suosjećati s njegovim brigama. Ne zaboravite da je važno cijeniti pozitivne stvari koje već imate. Provedite malo vremena priznajući prvo što dobro funkcionira u obitelji i u vezi. Važno je ponuditi zahvalnost, uvažavanje i empatiju za ono što već imate.
Trebate li otići?
Nikada nije lako odlučiti prekinuti vezu, ali nije lako ni odreći se želje za većom porodicom ili važnosti koju ona ima za vašu sreću. U ovom slučaju partneri sebi trebaju postaviti sljedeće pitanje: "Mogu li se osloboditi svoje frustracije i ogorčenosti prema partneru kako bismo imali jaku, zdravu vezu punu ljubavi koja napreduje i sretan dom za naše sadašnje dijete(djecu)?"
Nekima je to laka odluka. Oni žele još jedno dijete, njihov partner ne želi i nisu voljni pregovarati. Dok drugi odlučuju pronaći načine da budu ispunjeni u sadašnjem životu ili se nadaju da će se predomisliti kad vide kako njihovo dijete odrasta bez brata ili sestre.