Tužilac Kantonalnog tužilaštva Sarajevo Darko Soldat na današnjem je ročištu na Kantonalnom sudu Sarajevo, obrazlažući argumente za produženje mjere pritvora osumnjičenim Ibri Berilu, Nađi Milišić i Adisu Mulaosmanoviću za još dva mjeseca, iznio još niz informacija iz, kako je naglasio tužilac, ove veoma kompleksne istrage.
Berilo je dugogodišnji načelnik Općine Trnovo, Milišić njegova pomoćnica, a Mulaosmanović vlasnik hotela Aroma na Bjelašnici.
Oni se terete za udruživanje radi činjenja krivičnih djela i to zloupotreba položaja ili ovlaštenja i pranje novca.
"Ističemo da smo u prethodnom vremenskom periodu izvršili pretresanje i privremeno oduzimanje dokumentacije od strane lica Demirović Nermina, bivšeg direktora Sarajevo-šuma, u kojem su u ličnom rokovniku pronađeni dokumenti koji ukazuju na višegodišnje aktivnosti u cilju skrivanja činjenice da je od strane ovdje osumnjičenih lica izvršena nezakonita eksproprijacija državne imovine", rekao je Soldat.
Nelegalnosti niz godina
Dodao je da su te aktivnosti trajale duži niz godina i ukazuju da je od 2013. do 2020. provedeno šest različitih postupaka nezakonite eksproprijacije.
"Od onog trenutka, kad je jedan od podnosilaca inicijalnih izvještaja u ovom predmetu, to je Ured za reviziju insititucija Federacije BiH, uočio da se nezakonito otima državna imovina na Bjelašnici, Demirović Nermin, kao što ste vidjeli iz iskaza svjedoka u zatvorenoj koverti, organizuje sastanke s Ibrom Berilom i Nađom Milišić, s ciljem saniranja posljedica nezakonitosti, u kojima su bili zatečeni i u koje su bili umiješani", rekao je Soldat.
Dodaje da osumnjičeni organiziraju sastanke u Sarajevo-šumama s ciljem fingiranja eksternih revizorskih mišljenja - da je nezakonita eksproprijacija državne imovina i kako nezakonito prikazati da se smanjuje kapital Sarajevo-šuma za vrijednost imovine nad kojom je vršena eksproprijacija.
Naveo da je u međuvremenu Tužilaštvo objavilo dio upozorenje viših institucija, konkretno Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, koje je također primijetilo da se na području Bjelašnice vrši nezakonita ekspolatacija šume i da se vrše gradnje koje se nisu mogle provoditi zbog toga što je riječ o državnoj imovini.
"Primjera radi, u svakom od Zemljišno-knjižnih izvadaka Općinskog suda u Sarajevu, u svakoj od spomenutih parcela koje su predmetom istrage, u listu C na jeziku koji svimrazumijemo stoji - državna imovina - ne radi se ni o kakvoj imovini preduzeća Sarajevo-šume", rekao je Soldat.
Naglašava da je Tužilaštvo u međuvremenu dobilo drugi dio analize presretnute komunikacije i to uoči hapšenja osumnjičenih.
Pranje novca
Tužilac je naveo primjer jedne od komunikacija Adisa Mulaosmanovića u kojoj se, kako kaže, dokumentuje pranje novca.
Kako kaže tužilac, Adis u razgovoru govori muškoj osobi "da mu je došlo vrijeme da se razilaze, da mu je dosadilo sve što se dešava u posljednje tri godine, da mu je ostalo da živi svoj život, a da će se on načekati da primi bajaderu".
Bajadera je, objašnjava tužilac, šifra za novac koji Adis treba da primi za prodaju apartmana 25 (u Hotelu Aroma na Bjelašnici u vlasništvu Mulaosmanovića, op.a.), a kojeg se nalerčnik Općine Trnovo Ibro Berilo pokušao riješiti onog trenutka kada je shvatio da se protiv njega vode posebne istražne radnje.
Tvrdi tužilac i da je u danu akcije Incitat (u kojoj su uhapšeni osumnjičeni) iz Sarajevo-šuma izbacivane kartonske kutije sa dokumentacijom sa sjednica Nadzornog odbora...
Dešavaju se i prijetnje svjedocima, tvrdi tužilac, što proizilazi iz iskaza jednog od svjedoka za kojeg će biti tražene mjere zaštite, a koji je bio u izvršnoj vlasti Kantona Sarajevo.
"Ibro Berilo govori da će osobi glava doći u pitanje, ukoliko se na bilo kakav način zaustavi bilo kakav nalog za Bjelašnicu.
Nikom ne treba da dolazi glava u pitanje zbog toga što se drži slova zakona", rekao je Soldat, dodajući da bi produženje pritvora omogućilo Tužilaštvu da obavi dodatne istrage.
Mijenjali telefone
Tužilaštvo tvrdi da su se osumnjičeni Berilo i Milišić riješili svojih mobilnih telefona kad su saznali da su pod "posebnim mjerama".
Berilo se riješio svog savremenog mobilnog uređaja sa mogućnosti korištenja kriptovanih aplikacija, mijenja ga sa sa Nokijom C2, uslovno rečeno, nazvan "pijačarski telefon", koji nema nikakve takve stvari, kaže tužilac.
Isto radi i Milišić - sklanja iPhone 11, sa također kriptovanim uređajima, i mijenja ga sa daleko jeftinijim modelom Samsunga.
Primjedbe advokata
Berilov branitelj Senad Pizović iznio je niz primjedbi na zahtjeve Tužilaštva o produženju pritvora.
Kaže da ne postoje formalni uvjeti za produženje pritvora, niti da njegov klijent mogao počiniti krivična djela koja mu se stavljaju na teret na način na koji to opisuje Tužilaštvo.