Svijet

Šta rade Nijemci? Čini se da su ponovo izdali Ukrajinu. Posljednji potez Berlina je prava uvreda za Kijev!

Ured njemačkog kancelara Olafa Scholza prekrižio je nekoliko vrsta teškog naoružanja s popisa želja Kijeva za vojnu opremu, koju je Berlin ponudio nabaviti od njemačke industrije oružja u ime ukrajinske vlade, izvještavaju njemački mediji.

Te informacije dovode u sumnju tvrdnje njemačkog kancelara da se složio s Kijevom što se tiče procesa nabave, prenosi The Guardian.

Na press konferenciji u utorak navečer, Scholz je rekao kako je zamolio proizvođače oružja da sastave popis sistema oružja koje bi mogli brzo isporučiti, kako bi se pojačali odbrambeni napori Ukrajine, nakon što je njemačka vojska iscrpila svoje vlastite zalihe.

"Ukrajina je napravila odabir s ovog popisa i mi ćemo joj dati potreban novac za kupnju", izjavio je Scholz.

Ignoriranje ukrajinskih zahtjeva

Prema izvještaju koji je u četvrtak objavio Bild, ponuda industrije oružja sredinom marta i dalje je uključivala nekoliko vrsta teškog naoružanja za koje je Kijev istakao da mu je potrebno kako bi se mogao oduprijeti ruskoj ofanzivi na istoku zemlje.

To uključuje naoružana oklopna transportna vozila "Boxer", najsavremeniji artiljerijski sistem panzer haubica 2000, te borbeni tenk Leopard 2, koji proizvodi kompanija Krauss-Maffei Wegmann iz Münchena.

Do trenutka kada je dostavljen ukrajinskoj vladi krajem marta, Bild navodi da se popis - pod naslovom "Opcije podrške industrije – konsolidirano" - smanjio sa 48 na 24 stranice i uključivao je samo tri od 15 vrsta oružja koje je zatražio Kijev.

Izvještaj će vjerovatno dodati ulje na vatru diplomatskog sukoba u kojem Scholzova koalicijska vlada tvrdi da čini sve što je u njenoj moći kako bi pomogla Ukrajini da se odupre ruskom napadu, dok ukrajinski diplomati optužuju Berlin za odugovlačenje s isporukom oružja iz straha da ne isprovocira Putina na eskalaciju rata.

Popis proizvoda industrije oružja, za koje Njemačka kaže da će ga platiti, uključuje neku modernu ratnu mašineriju kao što su radarski sistemi, daljinski upravljane oružane stanice koje se mogu montirati na ukrajinske tenkove te oklopna transportna vozila.

Zagonetna Annalena Baerbock

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock, pak, u srijedu je zagonetno izjavila da je njena vlada još ranije odlučila da javnosti ne objavljuje svoj sveukupni izvoz oružja u Ukrajinu.

"Isporučili smo protutenkovske projektile, Stingere i druge stvari o kojima nikada nismo javno govorili da bi se te isporuke mogle dogoditi brzo", rekla je.

Pozivajući se na anonimne izvore iz vlade, Bloomberg je izvijestio da će Berlin ukrajinskim vojnicima osigurati obuku i streljivo za panzer haubice 2000, samohodni brzometni artiljerijski sistem, koji Ukrajini šalje Nizozemska.

Scholz u svom govoru u utorak, pak, nije spomenuo dogovor s Nizozemskom.