"FK Sarajevo obavještava javnost da su ispunjene sve obaveze i uslovi koje su investitori, g. Ismir Mirvić i g. Vincent Tan, preuzeli po ugovoru potpisanom 20.09.2021. kada su i zvanično postali vlasnici 98,26% glasačkih prava.
U periodu od ulaska u klub do sada ukupno je uloženo 9,7 miliona KM čime su pokriveni naslijeđeni dugovi, stabilizovano poslovanje i unaprijeđena infrastruktura s posebnim akcentom na poboljšanje uslova u Akademiji FK Sarajevo.
FK Sarajevo: Počeli pregovori
Predstavnici kluba su započeli pregovore sa investitorima o nastavku ulaganja kroz drugu fazu. Gospodinu Mirviću i gospodinu Tanu predstavljen je plan strateškog razvoja kluba u periodu od dvije godine sa ciljem da klub ostvari uspješne rezultate sa prvim timom kao i da se dodatno razvije Akademija FK Sarajevo, što uključuje značajna ulaganja u infrastrukturu kao i najbolji sistem i kadar koji može podržati proces razvoja mladih igrača.
O ishodu pregovora i daljim koracima u ovom procesu FK Sarajevo će blagovremeno obavijestiti navijače i ostatak javnosti".
Ovo je saopćenje FK Sarajevo od 8. decembra ove godine.
Namjerno smo saopćenje objavili u cjelosti da bi ukazali na jednu, blago rečeno, anomaliju u tekstu saopćenja iz kojeg proističe mnogo pitanja, a možda i pokoji odgovor koji pokazuje zašto je bordo klub u situaciji u kakvoj se sada nalazi.
Naime, na početku saopćenja se tvrdi da su Mirvić i Tan vlasnici glasačkih prava (više od 98 procenata).
To znači da oni imaju pravo odlučivanja (kao što i odlučuju) o svim pitanjima vezanim za klub. Od kadrovskih rješenja u administraciji preko strategije razvoja do angažiranja stručnog i igračkog kadra.
Drugim riječima, Tan i Mirvić, koji je i predsjednik Upravnog odbora, vuku sve konce kad je riječ o svakom segmentu funkcioniranja FK Sarajevo.
Uložili više od 9 miliona KM
I tu dolazimo do onog što zvuči nelogično, a to je rečenica saopćenja da su "predstavnici kluba započeli pregovore sa investitorima o nastavku ulaganja kroz drugu fazu".
Znači, Tan i predsjednik Mirvić, kao investitori, počinju pregovore sa predstavnicima kluba.
A ti bi predstavnici kluba valjda trebali biti oni koji imaju pravo da donose odluke. A to su, opet, Mirvić i Tan, kao vlasnici praktično svih glasačkih prava, odnosno osobe koje su direktno pod njihovom kontrolom?
Znači li to da sada Tan i Mirvić trebaju sjesti sami sa sobom i dogovoriti se da li će nastaviti investirati? Šta, recimo, ako se ne "dogovore" i odluče ne ulagati dalje u klub?
Kakva će biti sudbina kluba? Šta je sa upravljačkim pravima? Neko bi pitao i šta je s cifrom koja je, da li baš slučajno navedena u saopćenju, od 9,7 miliona maraka?
Da se zaključiti da je tandem Mirvić - Tan toliko uložio u klub od septembra 2021. godine. Očekuju li oni možda povrat ove investicije?
Sve to otvara brojna pitanja, između ostalog i ono - ko povlači konce i donosi odluke u FK Sarajevo? Ko je zaslužan za trenersku vrtešku, nezapamćenu čak i za ovu našu Premijer ligu?
Trenerska vrteška
Kome fakturisati rijetko viđene promašaje u igračkom kadru, gdje zvučna pojačanja bivaju ispraćena na mala vrata, ne sastavivši ni polusezonu u bordo dresu?
Na koncu, ko će preuzeti odgovornost za mizernu prošlu i ništa bolju ovu sezonu. Drugu zaredom u kojoj bi FK Sarajevo moglo ostati bez Evrope, uprkos silnim tumbanjima u menadžmentu, stručnom kadru, igračima...?
Sol na ranu dodalo je sinoćnje pismo Hordi zla, najvatrenijih pristalica bordo kluba, koje bi vjerovatno potpisali i mnogi "umjereni" navijači.
U takvom "ozračju", očekuje se današnja inauguracija Mirze Varešanovića za novog trenera. Petog od januara ove godine. Da li, zaista, ima još naivnih koji vjeruju da se isključivi krivci za promašuje kriju na klupi...